|
Dünya

Fransa ve Hollanda'da referandum çağrısı

İngiltere'de AB'den ayrılma referandumu ayrılık yanlılarının lehine sonuçlandı. Sonuçların açıklanmasının ardından Fransa ve Hollanda'da da referandum çağrıları yapıldı. Fransa ve Hollanda'da göç karşıtı aşırı sağcı liderler, "İngiltere'ye bravo, şimdi sıra bizde" şeklinde açıklama yaptı.

Yeni Şafak
08:38 . 24/06/2016 Cuma
Reuters
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte

İngiltere'de dün gerçekleştirilen ve bugün sabah itibariyle sonuçları açıklanmaya başlanan referandumda neredeyse tamamı sayılan oylar ayrılık yanlılarının zaferine işaret ederken, Hollanda ve Fransa'da da referandum çağrıları yapıldı.Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi bugün ülkenin Avrupa Birliği üyeliği konusunda bir referandum çağrısı yaptı."Frexit zamanı geldi"


FN lideri Marine Le Pen İngiltere'nin AB'den ayrılması'na (Brexit) gönderme yaparak Fransa'nın da Birlikten ayrılmasını teklif etti, "Frexit zamanı geldi" dedi."İngiltere'ye bravo!"


FN Başkan Yardımcısı Florian Philippot ise, Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, "İnsanların özgürlüğü her zaman sonunda kazanıyor! İngiltere'ye bravo. Şimdi bizim sıramız." dedi.FN uzun bir süredir Fransa'nın AB'den ayrılması çağrısı yaparken, son seçimlerde de iyi bir performans gösterdi."Kendi ülkemizi kendimiz kontrol edelim"


Hollanda'da ise göç karşıtı duruşuyla bilinen Geert Wilders de ülkesinin AB üyeliği konusunda referanduma gidilmesi çağrısında bulundu.Bir açıklama yapan Wilders, "Kendi ülkemizin, paramızın, sınırlarımızın ve göç politikamızın kontrolünde biz olmak istiyoruz" dedi.#İngiltere
#Fransa
#Hollanda
7 yıl önce
default-profile-img