|

Predatör ders oldu

Türkiye''nin hava savunma sisteminde Çin''i tercih etmesinde geçen yıl ABD''den talep edilen insansız hava aracı Predatörlerin verilmemesi etkili oldu.

Fazlı Şahan
00:00 - 3/10/2013 Perşembe
Güncelleme: 22:06 - 2/10/2013 Çarşamba
Yeni Şafak
Predatör ders oldu

Türkiye'nin füze savunma sistemlerinde ABD'yi değil Çin'i tercih etmesinde, 2012 yılında satın alınmak istenen silahlı predatörlerin ''ABD Kongresi''ne takılması etkili oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 2012 yılının Mayıs ayında bizzat ABD'ye giderek 6'sı silahlı olmak üzere 10 adet predatörün alımı için girişimlerde bulunmuştu. ABD'nin Afganistan'da etkili bir biçimde kullandığı bu insansız hava araçlarını terörle mücadele amacıyla almak isteyen Türkiye'nin bu girişimlerinin sonuçsuz kalması savunma sanayi alanında atılacak adımların tekrar gözden geçirilmesine neden oldu.

SINIR SAVUNMASI

Türkiye'nin hava savunma sistemlerinin güçlendirmek üzere satın alacağı füze sistemlerinde ABD'nin (PAC-3) sisteminin değilde Çin'in HQ-9 sisteminin tercih edilmesinde geçmişte satın alınacak predatörlerin ABD kongresi engeline takılması etkiledi.Terörle mücadelenin en etkili bir biçimde sürdürüldüğü 2012 yılında, Türkiye, silahlı predatör alımı için ABD'nin kapısını çalmıştı ve olumsuz yanıt almıştı.

10 yıl önce
default-profile-img