Hayat Müzikle tedavi birçok hastalığa iyi geliyor

Müzikle tedavi birçok hastalığa iyi geliyor

Müzik birçok hastalığın rehabilitasyonunda yarar sağlıyor. Uzmanlar, sağlıklı bireyler dahil bütün insanların müzikten faydalanması gerektiğinin altını çizerek, müziğin birçok sistemik, nörolojik ve psikiyatrik bozukluğun rehabilitasyonunda yarar sağladığını söylüyor.

AA
​Sağlıklı bireyler dahil bütün insanların müzikten faydalanması gerekiyor.
​Sağlıklı bireyler dahil bütün insanların müzikten faydalanması gerekiyor.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Dil ve Konuşma Terapisi Bölüm Başkanı, aynı zamanda Kognitif Nöroloji-Nörolojik Müzik Terapi Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Şükrü Torun, müzikle terapinin yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürüyor.

Samsun'da MS hastalarıyla buluşan ve müzik terapisi hakkında bilgi veren Torun, müziğin insanın var oluşundan bu yana hayatında yer aldığını belirtti.

Eskişehir'de Müzik Terapi Ünitesi'nde çalışmalar yaptıklarını, farklı şehirlerde de hastalarla bir araya gelerek müziğin iyileştirici gücünü anlattıklarını ifade eden Torun, müzikle terapiyi modern tıbbın tamamlayıcısı ve bu alanı destekleyici bir dal olarak gördüklerini vurguladı.

Müzik modern tıbbın tamamlayıcısı

Anadolu'da binlerce yıl önce şifahanelerde müziğin tedavi amaçlı kullanıldığını anlatan Torun, dünyada da 2. Dünya Savaşı'ndan sonra müzikle tedavinin bir bilim disiplini olarak gelişmeye başladığını kaydetti.

Torun, müzik terapinin, hareket, duyu, biliş ve duygu durum bozukluklarında işlevselliği artırmaya yönelik modern nörolojik rehabilitasyon yaklaşımları arasında giderek daha önemli konuma sahip olduğunu belirterek, müzik terapi uygulamalarının, tek başına hastalıkları iyileştirmek ya da modern tıbbi ve cerrahi tedavilerin yerine geçmek gibi bir amaç taşımadığını dile getirdi.

Herkesin müziğe ihtiyacı var

Müziğin, birçok nörolojik ve psikiyatrik bozukluğun rehabilitasyonunda yarar sağladığını belirten Prof. Dr. Torun, "Sağlıklı bireyler dahil, bütün insanların müzikten faydalanması gerekiyor. Her ton, her melodi, her ritim, kısacası her müzik insan beyninde, belleğinde bir duygu, bir anı, bir hikaye ile yaşar. Sağlıklı bireyler dahil bütün insanların müzikten faydalanması gerekiyor" diye konuştu.

Müziğin, insan beyninin tümünü kapsayan yaygın ve çok büyük sinir şebekelerinde işlendiğine işaret eden Torun, şunları dile getirdi:

  • "Müzik terapi, 'İnsanlara müzik dinletelim, konser verelim, iyileştirelim' değildir. Müziği, bir araç olarak kullanıp bir terapi sürecini yürütmektir. Ses varsa müzik vardır, müzik varsa duygu vardır. Müzik unutulmaz. Hasta depresyondaysa, yürüyüş bozuklukları varsa, unutkanlıkları varsa müzik terapi uygulanabiliyor. Hasta ve danışanla beraber sürdürülüyor. Araç müzik ama hedef tedaviye yönelik terapidir. Müzik terapisi, halen ilaçla tedavi olanakları kısıtlı olan nörolojik hastalıklara iyi geliyor. Çalışmalarımız, hastaların beyinlerinde depolanmış olan müzik dağarcığının bozulmadığını gösteriyor. Bu nedenle müzikle terapiyi önemsiyoruz. Çocukların gelişim ve eğitim süreçlerinde, duyu, hareket entegrasyonunun desteklenmesi için de müzik önemlidir. Müzik terapi, hareket, duyu, biliş ve duygu durum bozukluklarında işlevselliği artırmaya yönelik modern nörolojik rehabilitasyon yaklaşımları arasında giderek daha önemli konuma sahip olmaktadır."

Çeşitli enstrümanlar çalabilen Torun, terapilerde hastalara klasik müzik, Türk müzikleri başta olmak üzere çeşitli tarz müzik dinlettiklerini ve ritim tutturduklarını kaydetti.

Şarkılarımı adliyede yazıyorum
HAYAT
Şarkılarımı adliyede yazıyorum

İpuçları satır aralarında gizli
HAYAT
İpuçları satır aralarında gizli

Tatlıses’ten 9 yıl sonra bir ilk
HAYAT
Tatlıses’ten 9 yıl sonra bir ilk

Stres ile baş etmenin 25 yolu
HAYAT
Stres ile baş etmenin 25 yolu

Uyku bozukluğu psikolojiyi bozuyor
HAYAT
Uyku bozukluğu psikolojiyi bozuyor

CHP'li Eren Erdem'in yurt dışına çıkışına izin verilmedi
Gündem

CHP'li Eren Erdem'in yurt dışına çıkışına izin verilmedi

CHP'de aday listelerinin belli olmasının ardından yeniden listeye giremeyen Eren Erdem eşi ve çocuğu ile yurt dışına çıkmak için geldiği havalimanından geri çevrildi. Yargılandığı FETÖ davasından dolayı yurt dışı çıkış yasağı bulunan Erdem'e yurt dışına çıkış izni verilmedi.
MEB'den öğrencilere müjde: Paralı yatılı kalkıyor
Gündem

MEB'den öğrencilere müjde: Paralı yatılı kalkıyor

İhtiyaç sahibi öğrencilere verilen burslarla ilgili değişiklik yapılacak. İlköğretim ve ortaöğretim seviyesinde burs alan 259 bin 465 öğrenciye 3 aylık ödenen burs aylık olarak ödenecek. Paralı yatılı yerine, parasız yatılı imkanı sunulacak.
Taksici-UBER kavgasında akıl almaz görüntü
Gündem

Taksici-UBER kavgasında akıl almaz görüntü

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan yolcu alan UBER sürücüsünün önünü kesen bir grup taksici kadınlarında olduğu yolcuları araçtan yaka paça aşağı indirdikten sonra sürücüye tekme tokat saldırdılar.
Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor
Ekonomi

Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor

Vergi, prim gibi borçlara yapılandırma başvuruları başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine YİÜFE hesaplanacak. Peşin ödemede Yİ-ÜFE’nin de yüzde 90’ı silinecek. Bin 886 liralık gecikme faizi yerine 50 lira Yİ-ÜFE ödenecek.
Çorum'daki gizemli kızın ailesi anlattı: Kanımız dondu
Gündem

Çorum'daki gizemli kızın ailesi anlattı: Kanımız dondu

Çorum’daki mezarlıkta ağlayan ‘gizemli’ kızdan bir aile dramı çıktı. Yakınları, psikolojisi bozuk olan genç kızın ölen bir yakınını göreceğini düşünerek mezarlığa gittiğini ancak meraklı vatandaşların onu ‘hayalet sanarak’ günlerce sopalarla beklediğini anlattı. Genç kızın yakınları ''Türlü yalanlar çıktı ortaya, evladımızı sopalarla beklediler, yakalamak için nöbetler tuttular. Bizim hastalığımız ve ardından gelen mağduriyetimizi çekirdek çitleyip, video çekme yarışıyla izlediler.İnanın bu süreci izlerken kanımız dondu'' dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.