Teknoloji IOSun hicri takvim uygulaması tartışmalara sebep oldu Bir gün geriden geliyor

IOS'un hicri takvim uygulaması tartışmalara sebep oldu: Bir gün geriden geliyor

Ramazan ayı ile birlikte kullanıcılar telefonlarındaki hicri takvim uygulamalarını aktif kullanmaya başladı ancak Apple ürünlerini kullananlar takvimin bir gün geriden gelmesinden şikayetçi. IOS'un hicri takvimindeki bu yanlışlık tartışmalara yol açarken, durumla ilgili sosyal medyada birçok paylaşım yapıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Apple hicri takvim yanlış mı? Hicri takvim IOSta neden farklı?
Arşiv

Ramazan ayı geldikten sonra hicri takvim, telefonlarda sıklıkla kullanılmaya başlandı fakat Apple kullanıcıları bu konuda dertli. IOS'un hicri takviminin bir gün geriden gelmesi tartışmalara yol açtı.

Takvim konusundaki bu yanlışlıktan rahatsız olan kullanıcılar, sosyal medyadan tepki gösterdi.

İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA FARKLILIK GÖRÜLEBİLİYOR

  • Söz konusu problemin, bazı İslam ülkelerinde hilalin görülebilirliği konusunda dünyayı değil kendini esas alması ve buna bağlı olarak da ramazan başlangıcını farklı belirlemesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Apple'a göre bugün hicri 18. gün.
Apple'a göre bugün hicri 18. gün.

Diyanet'e göre ise bugün hicri 19. gün.
Diyanet'e göre ise bugün hicri 19. gün.

Konunun detayı şöyle:

İslam hukukunda, esas alınan ay takvimi, başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine göre belirlenen aylardan oluşuyor. Ramazan ayı da ay takvimine göre her yıl değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle Ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekiyor. İslam fıkhında yeni ayın tespiti için iki görüş bulunuyor. Ay başlarının belirlenmesinde çıplak gözle görülme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri, zaman zaman tarihlendirme konusunda farklılaşıyor.

BAŞLANGIÇTA FARKLILIK OLUYOR

  • İslam ülkelerinin bazılarının hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil kendi ülkelerinde görülebilirliğini esas alması nedeniyle Ramazan ayının başlangıcında farklılıklar yaşanabiliyor.

Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı da Ramazan ayının başlangıcı ve bayramların tespitinde, İslam alimlerinin büyük çoğunluğunca benimsenmiş hilalin yerel görülmesini değil dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini (ihtilaf-ı metali) esas alıyor.

KUR'AN UYGULAMASINI KALDIRMIŞTI

  • Öte yandan Apple'ın daha önce dünyanın en popüler Kuran uygulamalarından Kur’an Majeed'i, Çinli yetkililerin talebi üzerine ülkedeki uygulama mağazasından kaldırması da tepki görmüştü.

Apple popüler Kur'an-ı Kerim uygulamasını App Store'dan kaldırdı
TEKNOLOJİ
Apple popüler Kur'an-ı Kerim uygulamasını App Store'dan kaldırdı

İngiltere'de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ilişkin
Dünya

İngiltere'de ülke genelini kapsayan sıcak hava dalgasına ilişkin "üçüncü derece sıcaklık" uyarısı yapıldı

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansınca (UKHSA) yayımlanan üçüncü derece sıcaklık uyarısı 14 Ağustos'a kadar sürecek. Ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklığın 35 santigrat dereceye çıkması bekleniyor.
Dört yaşındaki çocukta maymun çiçeği tespit edildi
Hayat

Dört yaşındaki çocukta maymun çiçeği tespit edildi

Robert Koch Enstitüsü (RKI), Almanya’da 4 yaşındaki bir çocukta maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini duyurdu.

Dünyada hızla artan maymun çiçeği virüsü Almanya’da çocuklara da sıçradı. Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, Pforzheim kentinde enfekte olan 2 yetişkin ile yaşayan 4 yaşındaki bir kız çocuğunda maymun çiçeği virüsünün tespit edildiği bildirildi

ABD'de tarım dışı verimlilik ikinci çeyrekte beklenenden az düşüş gösterdi
Dünya

ABD'de tarım dışı verimlilik ikinci çeyrekte beklenenden az düşüş gösterdi

ABD'de tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,6 azalarak beklenenden az düşüş gösterirken, birim emek maliyeti yüzde 10,8 artarak beklentileri aştı. ABD Çalışma Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ilişkin tarım dışı iş gücü verimliliği ve birim emek maliyeti verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4,6 azaldı. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 4,7 azalması yönündeydi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.