Dünya Sosyal medya Wayfair iddiaları ile çalkalanıyor Kayıp çocuklar yüksek fiyatlı eşyalar üzerinden mi satılıyor?

"Wayfair nedir: Çocuklar Wayfair ile yüksek fiyatlı eşyalar üzerinden mi satılıyor?"

Sosyal medya Wayfair iddiaları ile çalkalanıyor: Kayıp çocuklar yüksek fiyatlı eşyalar üzerinden mi satılıyor?

ABD'de son dönemin en büyük skandallarından biri yaşanıyor. Kayıp çocukların isimlerinin internet üzerinden verilen yüksek fiyatlı ilanlar ile şifrelendiğinin ortaya çıkması bütün dünyayı dehşete düşürdü. ABD'nin en çok ziyaret edilen alışveriş sitelerinden biri olan Wayfair, her ne kadar iddiaları reddetse de ortaya çıkan kanıtlar, skandalın uzun süre gündemden düşmeyeceğine işaret ediyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Wayfair adındaki alışveriş sitesindeki ilanlar büyük tartışmaya kapı araladı.
Wayfair adındaki alışveriş sitesindeki ilanlar büyük tartışmaya kapı araladı.

ABD'de online alışveriş sitelerindeki ilanlar üzerinden çocuk ticareti yapıldığına dair iddialar bütün dünyada geniş yankı uyandırdı.

WAYFAİR NEDİR?

Skandalın merkezinde 20 milyon ürünü dünyanın dört bir yanına gönderen Wayfair adlı alışveriş sitesi var. 2002 yılında kurulan bu site, ABD'nin en çok tıklanan alışveriş sitelerinden biri konumunda bulunuyor.

  • Yıllık geliri 10 milyar dolara yaklaşan sitenin özellikle bazı ilanları sosyal medyanın gündeminden düşmüyor.

Çok basit bir ürünün 10 bin dolar fiyatla satıldığı ilanlarla ilgili ortaya konan bazı şifrelemeler, 'olayın sadece basit bir listeleme' hatası olmadığını ortaya koyuyor.

KAYIP ÇOCUĞUN İSMİ 12 BİN DOLARLIK DOLAPTA!

Wayfair'in iddialara yanıt vermekte en çok zorlanacağı ilanlardan biri Samiyah adını verdiği basit bir dolap için 12 bin dolar talep etmesi.

2019 yılında kaybolan ve insan kaçakçılarının eline düştüğü tahmin edilen Samiyah Yasmeen Mumin'in isminin ilan başlığında yer alması ciddi soru işaretlerine neden oluyor.

'KİND KİNSELA' HALISINDA YİNE KAYIP ÇOCUK!

Wayfair'de bir başka ilanın konusunda yine kayıp çocuk var. 4 bin dolardan satışa çıkarılan el yapımı Türk halısında geçtiğimiz aylarda Virginia'da kaybolan 14 yaşındaki Maggie Kinsela'nın adı yer alıyor.

1 DOLARLIK YASTIK 45 BİN DOLAR, DUVAR TABLOSU 99 BİN DOLAR!

Wayfair alışveriş sitesinin şüpheleri üzerine çeken ilanlardan biri 1 dolarlık yastık için 45 bin dolar, iki adet duvar tablosu için 99 bin dolar talep edilmesi.. Bu ürünlere verilen kodların arama motorları üzerinden araştırıldığında yine küçük kız çocuklarına dair fotoğraflara ulaşılıyor.

WAYFAİR SKANDAL İDDİALAR İÇİN NE DİYOR?

Wayfair bu iddiaları tamamen reddetti. Firma, fiyatların makul olduğunu ve endüstriyel ürünler sattığını söyledi. Bu gelişmelerin ardından Wayfair, ürünleri web sitesinden kaldırdı ve isimlendirme konusunda bir sorun olduğunu bu yüzden de ürünlerin kaldırıldığını açıkladı.

Çocuklar neden kayboluyor?
AKTÜEL
Çocuklar neden kayboluyor?
Abone Ol Google News
İstanbul'da 5 kişini hayatını kaybettiği kazada yaralananlar korku dolu anları anlattı: Yolcular şoförü iki kez uyarmış
Gündem

İstanbul'da 5 kişini hayatını kaybettiği kazada yaralananlar korku dolu anları anlattı: Yolcular şoförü iki kez uyarmış

İstanbul'da 5 kişinin öldüğü otobüs kazasında yaralananlar korku dolu anları anlattı. Karabük'ten İstanbul'a gelen yolcu otobüsü Kuzey Marmara Otoyolu'nda bariyeri aşarak üstgeçide çarptı. Feci kazada 5 kişi hayatını kaybetti. 25 kişi yaralandı. Yaralılar çevre hastanelere sevkedildi. Yaralılardan 41 yaşındaki Cemal Korkmaz, "Her şey bir anda oldu, kendimi yerde buldum" dedi. Erhan İşler, ablasından gelen telefonla hemen olay yerine gittiğini belirterek, "Şoförün uyuduğu söyleniyor. Uyarılara rağmen yola devam etmiş. Ve kaza olmuş" ifadelerini kullandı.
Büyükçekmece Gölü'nde korkutan görüntü: Su seviyesi yüzde 30 seviyelerine düştü
Gündem

Büyükçekmece Gölü'nde korkutan görüntü: Su seviyesi yüzde 30 seviyelerine düştü

İstanbul'un önemli su kaynaklarından olan Büyükçekmece Gölü'nde su seviyesi yüzde 30 seviyesine düştü. Yüzlerce metre suların çekildiği gölün havadan çekilen görüntüsü ise kuraklığı gözler önüne serdi. Çekilen görüntülerde kuraklığın boyutu gözler önüne serilirken bir zamanlar sular altında kalan Büyükçekmece Viyadüğü'nün ayakları da ortaya çıktı.
Kocaeli'de halk otobüsünde nefes alacak yer kalmadı: Şoför otobüs tıklım tıklım dolmasına rağmen yolcu almaya devam edince vatandaşlar tepki gösterdi
Gündem

Kocaeli'de halk otobüsünde nefes alacak yer kalmadı: Şoför otobüs tıklım tıklım dolmasına rağmen yolcu almaya devam edince vatandaşlar tepki gösterdi

Kocaeli’de Dikey Geçiş Sınavı (DGS) olması sebebiyle sabahın erken saatlerinde otobüslerde yoğunluk oluştu. Pandemi kuralları sebebiyle otobüs kooperatifi erken önlem almayınca, nefes alacak yer kalmadı. Vatandaşlar otobüs şoförüne sosyal mesafeyi korumadığı için tepki gösterdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.