|

Bayramda hava nasıl olacak? Uyarılar peş peşe geldi: Ülke genelini etkisi altına alacak

İstanbul'da etkili olan sıcak hava dün yerini sağanağa bırakmıştı. Bugün de 7 il için Meteoroloji'den sarı kodlu uyarı yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise yaptığı açıklamada "9 günlük tatil boyunca ülke genelinde hava sıcaklıkları biraz azalacak. Yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olacağı tahmin ediliyor" dedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hava tahmin raporuna göre de bayram tatilinde tüm yurtta sağanak olacak.

10:15 - 16/06/2024 Pazar
DHA
Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 7 il için sarı kodlu alarm verildi. Uyarı yapılan iller sırasıyla Erzincan, Gümüşhane, Kastamonu, Rize, Sivas, Trabzon, Zonguldak, Bartın, Düzce oldu.


Özhaseki: Hava sıcaklıkları biraz azalacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kurban Bayramı hava tahmin raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakan Özhaseki, hafta sonundan itibaren Türkiye'nin yağışlı havanın etkisi altına gireceğini belirterek, "9 günlük tatil boyunca ülke genelinde hava sıcaklıkları biraz azalacak. Yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olacağı tahmin ediliyor" dedi. Özhaseki, bayram ziyaretleri için yola çıkacak vatandaşları da araçlarını dikkatli kullanmaları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarını dikkate almaları konusunda uyardı.

Ülke genelinde sağanak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hava tahmin raporuna göre; bayramın 1'inci günü Batı ve Doğu Karadeniz'in tamamı, Orta Karadeniz'in kıyıları ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğu kesimlerinin, bayramın 2'nci günü Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkisi, Doğu Karadeniz ile Sinop ve Samsun'un iç kesimleri, Ordu, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinin, bayramın 3'üncü günü Doğu Karadeniz ile Kars ve Ardahan çevrelerinin, bayramın 4'üncü günü Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Denizli, Afyonkarahisar, Isparta ve Ardahan çevrelerinin, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


İstanbul, İzmir, Ankara'da hava durumu

Ayrıca bayram boyunca Ankara'da hava durumu, genellikle az parçalı bulutlu olacak. Cumartesi günü kuzey ilçeleri parçalı çok bulutlu ve yerel gök gürültülü sağanak yağışlı, günün en yüksek sıcaklığı 31 ila 33 derece arasında olacak. İstanbul, genellikle parçalı bulutlu havanın etkisinde olacak. Cumartesi günü çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, günün en yüksek sıcaklığı 31 ila 33 derece arasında olacak. İzmir'de ise hava genellikle az bulutlu ve açık. Günün en yüksek sıcaklığı 37 ila 39 derece arasında olacak.
#Hava Durumu
#Kurban Bayramı
#İstanbul
#Ankara
#İzmir
#Meteoroloji
1 ay önce