Hayat Çizgi filmler çocukları olumsuz etkiliyor

Çizgi filmler çocukları olumsuz etkiliyor

Çizgi filmlerden olumsuz etkilenen çocuklarda okula karşı isteksizlik, okuma alışkanlığının körelmesi, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu ortaya çıkabiliyor. Öte yandan izlediği filmden etkilenen çocuklar hayalle gerçeği ayırt edemediği için filmde gördüğü şeyleri gerçek hayatta uygulamak, onlar gibi beslenmek ve onlar gibi yaşamak isteyebiliyor.

Haber Merkezi AA
Çok fazla çizgi film izleyen çocuklar gördükleri kahramanları çok fazla özdeşleştirip benimsiyorlar. Bu yüzden çocuklar kendi başlarına bir dünya oluşturup, o dünyaya hiç kimseyi almadan tek başlarına sosyal fobi ile oyunlar oynuyorlar. Anne babalarla iletişim kurmuyorlar. Akranları ile iletişim kurmuyorlar.
Çok fazla çizgi film izleyen çocuklar gördükleri kahramanları çok fazla özdeşleştirip benimsiyorlar. Bu yüzden çocuklar kendi başlarına bir dünya oluşturup, o dünyaya hiç kimseyi almadan tek başlarına sosyal fobi ile oyunlar oynuyorlar. Anne babalarla iletişim kurmuyorlar. Akranları ile iletişim kurmuyorlar.

Psikolog Begüm Çayır, çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek anne ve babalara çocuklarına yerli çizgi filmler izletmelerini tavsiye etti.
Psikolog Begüm Çayır, çizgi filmlerin çocuklar üzerinde oluşturduğu etkileri değerlendirdi. Çayır, "Televizyon ve çizgi filmlerin olumsuz etkilerden bazıları şunlardır; çocuğun okula karşı isteksizliğini arttırıyor, okuma alışkanlığının körelmesine sebep oluyor. Örneğin ortalama 3-4 saat televizyon izleyen çocukların dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu yaşanması yüksek olasılıktır" dedi.
"Beslenmeyi de etkiliyor"


Televizyon izlememenin çocukların beslenme alışkanlıklarını etkilediğini belirten Çayır, "Televizyonlarda, çizgi filmlerde, reklamlarda, dizilerde, sinemalarda, hazır yiyecekler, fast-food, bisküviler ve çikolatalar çocukların dikkatini ve ilgisini çekiyor. Çocuklar bunları görünce anne babalarından istiyor. Aileler de çocukların bu taleplerini yerine getiriyor. Böylece beslenme açısından da çocukların alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiliyor" ifadelerini kaydetti.
"İletişimi olumsuz etkiliyor"


Çocukların, çizgi filmlerdeki kahramanları idealize edip kendilerini temsil ettiklerini söyleyen Begüm Çayır, "Erkek çocukları daha çok güç ve kahraman yönünü tatmin eden çizgi filmler, kız çocuklarının ise beğenilme ve ilgi görme yönlerini etkileyen çizgi filmleri izlediklerini çok fazla görüyoruz. Ayrıca çok fazla çizgi film izleyen çocuklar gördükleri kahramanları çok fazla özdeşleştirip benimsiyorlar. Bunları biz oyunlarında ve resimlerinde görüyoruz. Örneğin çocuklar kendi başlarına bir dünya oluşturup, o dünyaya hiç kimseyi almadan tek başlarına sosyal fobi ile oyunlar oynuyorlar. Anne babalarla iletişim kurmuyorlar. Akranları ile iletişim kurmuyorlar. Bu da kendilerini olumsuz etkiliyor" şeklinde konuştu.
"Hayalle gerçeği ayırt edemiyorlar"


Çayır, çizgi filmlerin etkisinde kalan çocukların gerçek hayatlarında hayal ile gerçeği ayırt etmekte zorlandıklarını belirtip, "Çocuklar televizyonlarda çizgi filmlerde gördükleri kahramanlarla birlikte yaşadıkları şeyin hayal mi, gerçek mi olduğunu ayırt edemiyorlar. Örneğin arabadan arabaya atlayan adamlar ve kahramanlar gören çocuklar aynı şekilde gerçek dünyada da bunları yapmaya başlıyor. Kapıların üzerinden koltukların üzerinden atlamaya, uçmaya ve zıplamaya çalışıyorlar. Kendilerine ne kadar zarar vereceklerini tahmin edemiyorlar" dedi.
"Şiddeti tetikliyor"


Şiddet içerikli program izleyen çocukların anne-babalara ve büyüklerine karşı şiddet uyguladıklarını vurgulayan Çayır, "Şiddet içerikli televizyon programları, çizgi filmler, sinemalar ve diziler izleyen çocukların kendi akranları oranla daha çok şiddete meyilli olduğu, aynı zamanda anne babalara karşı, büyüklere karşı ve öğretmenlere karşı bu şiddeti uyguladıkları, asabi oldukları, gergin oldukları ve hırçın olduklarını gözlemliyoruz" açıklamasında bulundu.
"Yerli çizgi filmler izletin"


Çayır, anne-babalara çocuklarına yerli yapım çizgi filmler izletmelerini tavsiye edip şunları söyledi:
"Özellikle kendi kültürlerini anlatan çizgi filmlerini çocuklarına izletmeleri izin vermelerini tabi ki tavsiye ediyoruz. Çünkü farklı kültürden çizgi filmler, sinemalar, filmler ve diziler izlenildiği zaman çocuklar farklı şeyler öğrenebiliyor. Kültürümüzün dışına çıkıyor. Sonrasında da farklı sıkıntı ve problemlerle geri dönüş oluyor."

İnatçı çocukla baş etme yolları
HAYAT
İnatçı çocukla baş etme yolları

Çocukları dijital tehlikeden koruyun
HAYAT
Çocukları dijital tehlikeden koruyun

Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün
HAYAT
Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün
Abone Ol Google News
Mesleki yıpranma payı nedir: Yıpranma payını kimler nasıl alabilir?
Ekonomi

Mesleki yıpranma payı nedir: Yıpranma payını kimler nasıl alabilir?

Fiili hizmet zammı olarak bilinen mesleki yıpranma payı hakkında kullanıcıların merak ettiği birçok soru var. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, her meslek grubunun çalışma ortamı ve iş yükü aynı olmadığı gerekçesiyle, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilere erken emeklilik hakkı tanındı. Bu meslek gruplarında çalışanların fiili çalışma sürelerine ek süreler eklenerek emeklilik yaşları düşürüldü. Peki, yıpranma payını kimler nasıl alabilir? Mesleki yıpranma payı nedir?

Sağlık çalışanlarına şiddet durdurulamıyor: Sosyal mesafe uyarısı yapan hemşirenin burnunu kırdı
Gündem

Sağlık çalışanlarına şiddet durdurulamıyor: Sosyal mesafe uyarısı yapan hemşirenin burnunu kırdı

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ve darp olaylarına bir yenisi daha eklendi. Ağrı'da Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire Sinan Doğan, acil servis yanında kurulan koronavirüs çadırında, sosyal mesafe kuralına uyması için uyardığı hasta yakınının yumruklu saldırısına uğradı. Buru kırılan Doğan, sosyal medyadan saldırıya tepki gösterdi.
2020 emeklik yaşı kaç: Emekli olma şartları nelerdir?
Ekonomi

2020 emeklik yaşı kaç: Emekli olma şartları nelerdir?

Milyonlarca çalışan emekli olmayı dört gözle bekliyor. Gerekli şartları tamamlayarak emekli olabilmek için aranan yaş, prim günü ve sigortalı olma süresi gibi şartlar kadınlar ve erkeklerde farklılık gösterebilmekte. Peki, 2020 emeklik yaşı kaç? Emekli olma şartları nelerdir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.