Bilgi Kartları Ekonomide 2017 böyle geçti
Türkiye 2017'de yüksek büyüme performansıyla dikkati çekti.

Ekonomide 2017 böyle geçti

Haber Merkezi AA
Türkiye ekonomisi çeşitli uluslararası kurum ve kuruluşların tahminlerinin aksine 2017'de yüksek büyüme performansıyla dikkati çekti. Üçüncü çeyrekteki yüzde 11,1 büyüme performansı ile Türkiye, AB, G20 ve OECD ülkelerine fark attı.


Türkiye'nin 2017'de sergilediği güçlü büyüme performansı, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Moody's ve Fitch'in de aralarında bulunduğu uluslararası kurum ve kuruluşların tahminlerini aştı. Söz konusu kuruluşlar, Türkiye ekonomisine yönelik tahminlerinde revizyona gitmek zorunda kaldı.


Yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,3, ikinci çeyreğinde yüzde 5,4 büyüyen Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 ile 2011 yılının üçüncü çeyreğinde kaydedilen yüzde 11,6'lık büyümenin ardından, 23 çeyrek sonra en yüksek büyüme performansını yakaladı, ortalaması yüzde 2,5 olan AB ülkelerinin dört katından fazla büyüdü. Türkiye, G20 ülkeleri arasında büyüme performansıyla ilk iki sırada yer alan Çin ve Hindistan'ı da geride bıraktı. Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrekte büyüme kaydetmemesi (yüzde 0) halinde bile, 2017 için Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen yüzde 5,5 büyüme hedefine, üçüncü çeyrek sonuçları itibarıyla yaklaşılmış oldu.


Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 66. Hükümet ile ekonomi yönetiminde değişiklikler oldu. Bazı bakanlıklara yeni isimler gelirken, bazı bakanlar ayrıldı. Mehmet Şimşek, ekonominin koordinasyonu ve kamu bankalarından sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu.

14 KART
BAŞLA
FİHRİST
 1. Ekonomiye "nefes aldıran" düzenlemeler
 2. Savunma sanayisinden gövde gösterisi
 3. Ocak ayında neler oldu?
 4. Şubat ayında yaşanan gelişmeler
 5. Mart'ta ekonomoide öne çıkan olaylar
 6. Nisan ayında neler oldu?
 7. 2017'de Mayıs ayında öne çıkanlar
 8. Haziran'da yaşanan ekonomik gelişmeler
 9. Temmuz ayında neler oldu?
 10. Ağustos ayında ekonomide yaşanan gelişmeler
 11. Eylül ayında öne çıkanlar
 12. Ekim ayında neler oldu?
 13. 2017 Kasım ayında ekonomide yaşanan olaylar
 14. Aralık'ta yaşanan ekonomik gelişmeler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.