|
Reklam
Reklam
Dünya

ABD Afrin'e girmemizi istemiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Türkiye'nin düzenleyeceği olası Afrin operasyonu için "Türkiye'yi Afrin'e yönelik bir adım atmamaya çağırıyoruz. Herkes DEAŞ'a yoğunlaşmalı" dedi.

Yeni Şafak
22:57 . 18/01/2018 Perşembe
Yeni Şafak
ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Ann Nauert

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Ann Nauert

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapıp yapmayacağını bilmediklerini belirterek "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz. Herkesin gözü DEAŞ'ta olmalı." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Çavuşoğlu'nun açıklamalarını görmedim"

Sözcü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "ABD'den yapılan açıklamalara rağmen biz tatmin olmadık." şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Açıklamaları görmedim, ama (Çavuşoğlu) böyle hissettiyse üzgünüm." dedi.

"DEAŞ'a yoğunlaşılmalı"

Nauert, muhtemel Afrin operasyonu konusunda ise Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırarak, "Herkes DEAŞ'a yoğunlaşmalı." dedi.

Sözcü, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın sözlerine atıfla, "Biz Türklerle yerel unsurlarla ne yapmaya çalıştığımızı paylaştık. Yerel unsurlar, DEAŞ'tan geri alınmış bölgelere güvenlik sağlıyor." iddiasında bulundu.

Suriye'de ortak hedefin DEAŞ olması gerektiğine vurgu yapan Nauert, "(Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapıp yapmayacağını) bilmiyoruz. Türkiye'ye böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz. Herkesin gözü DEAŞ'ta olmalı." ifadesini kullandı.

#ABD
5 yıl önce
default-profile-img