Dünya İngiliz-Rus kapışması

İngiltere’den 23 Rus diplomata sınır dışı kararı

İngiliz-Rus kapışması

Eski casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın Salisbury’de Rus yapımı sinir gazıyla zehirlenmesi, iki ülke arasında krize yol açtı. İngiltere, 23 Rus diplomat için ‘sınır dışı’ kararı aldı, Skripal soruşturmasıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ni acilen toplantıya çağırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İngiltere’den 23 Rus diplomata sınır dışı kararı
İngiltere’den 23 Rus diplomata sınır dışı kararı

İngiltere hükümetinin eski casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın Salisbury’de Rus yapımı sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin soruları yanıtlaması için Moskova’ya verdiği süre Salı gece yarısı sona ermesinden sonra dün İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda konuşan Başbakan Theresa May, istihbaratçı olduğunu iddia ettiği 23 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini söyledi. Rus diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için bir hafta süre tanınacağını kaydeden May, bunun Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirilen en büyük ihraç olacağını açıkladı.

Sergey Skripal - Yulia Skripal

BMGK’YA ACİL TOPLANMA ÇAĞRISI

Rusya ile planlanan tüm üst düzey görüşmelerin askıya alınmasını Skripal olayı nedeniyle Moskova’ya karşı alınacak tedbirler arasında sıralayan May, İngiliz bakanların ve Kraliyet Ailesi üyelerinin 2018 FIFA Dünya Kupası için Rusya’ya gitmeyeceğinin altını çizdi.

“Rus diplomatların ihracı, Rus istihbaratının İngiltere topraklarındaki faaliyetlerini uzun yıllar sekteye uğratacak” iddiasında bulunan İngiltere Başbakanı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a yaptığı ziyaret davetini de geri çektiğini belirtti. May, İngiliz vatandaşlarının hayatlarını ve mülklerini tehdit etmek için kullanılabileceği yönünde kanıt elde etmeleri halinde Rus devlet varlıklarını donduracaklarını da kaydetti.

ZAHAROVA: YANIT VERECEĞİZ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, May’in konuşmasından dakikalar önce resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, Skripal’in zehirlenmesine yönelik soruşturmayla ilgili üye ülkeleri bilgilendirmek üzere BMGK’yı acilen toplantıya çağırdığını bildirmişti.

REKLAM

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, May’in Rusya’ya yönelik yaptırımlarına en yakın zamanda bakanlık düzeyinde yanıt verileceğini söyledi. Zaharova “Rusya Dışişleri Bakanlığı en yakın zamanda Theresa May’in parlamentoda yaptığı konuşmaya ilişkin yazılı açıklama yapacak” dedi. Sky News’un aktardığına göre, Rusya’nın İngiltere Büyükelçisi Aleksandr Yakovenko da Londra’nın eylemlerini çok ciddi bir provokasyon olarak nitelendirdi.

Rus muhalif Londra’da ölü bulundu

İngiliz Guardian gazetesi, Rus muhalif iş adamı Nikolay Gluşkov’un Pazartesi günü Londra’daki evine yakın bir adreste ölü bulunduğunu yazdı. Olayın, Salisbury’de eski casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya Rus yapımı sinir gazıyla düzenlenen saldırının bağlantılı olduğuna dair bir kanıt olmadığı belirtildi. Gluşkov, 1999’da Putin ile ters düşüp İngiltere’ye kaçan ve 2013’te ölen Rus oligark Berezovski ile yakın arkadaştı. Evinin banyosunda asılı halde bulunan Berezovski’nin intihar etmediğine inanan Gluşkov, “Boris’in öldürüldüğünden eminim. Medyada yayınlananlardan çok farklı bilgilere sahibim” ifadelerini kullanmıştı.

İşkencenin patronu geldi
DÜNYA
İşkencenin patronu geldi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.