Ekonomi Afrin zeytinidünyaya açılıyor

Afrin zeytini dünyaya açılıyor

Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin’de tesis edilen huzur, bölgenin ekonomisine yansımaya başladı. Kentin ünlü zeytin ve zeytinyağı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ihraç edilecek. İşbirliği ile Afrinli çiftçilerin ürünleri dünya sofralarında yerini alacak.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Ziraat Odası Başkanı Mehmet Faruk Temelli, ilçede üretilen kaliteli, 14 çeşidi bulunan zeytinin, ülkenin dört bir yanına gönderildiğini ifade etti.
Ziraat Odası Başkanı Mehmet Faruk Temelli, ilçede üretilen kaliteli, 14 çeşidi bulunan zeytinin, ülkenin dört bir yanına gönderildiğini ifade etti.

Türkiye, Afrin'i PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden temizledi. Afrin’e Zeytin Dalı sonrası 200 binin üzerinde Suriyeli dönüş yaptı. Türkiye, Afrin’de çok yönlü inşa süreci ile halkın günlük yaşantısını sürdürebilmesi için elektrik, su gibi temel ihtiyaçların karşılanmasına dönük çalışmaları tamamladı.

BÖLGE EKONOMİK NEFES ALACAK

Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan bölgelerin kalkınması için Türkiye ekonomik uygulamaları hayata geçirdi. Halkın ekonomik açıdan nefes alabilmesi için tarımdan tekstile birçok alanda adım atıldı. Ticari hareketlilik için büyük önem taşıyan ve savaştan hasar gören yollar tamir ediliyor. Afrin'e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı geçtiğimiz günlerde faaliyete başladı. Zeytinlikleri ile ünlü Afrin’de zeytinlerinin işlenmesi ve gelir getirmesi için de tesisler oluşturuldu. Geniş alanda zeytin, sabun, zeytinyağı üretimi yapılıyor. Afrin’de 200 milyonu aşan zeytin ağacı bulunuyor. Afrin, PKK- PYD-PYG terör örgütünün işgali altındayken, zeytin piyasasını da elinde tutuyordu. Terör örgütü, halkı haraca bağlamıştı. Afrin zeytinleri, dünya piyasasında yıllık yaklaşık 200 milyon dolar alanı kapsıyor. 200 milyon dolarlık zeytin piyasası, yeniden Suriye halkına kazandırılacak.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ZEYTİNLERİ İHRAÇ EDECEK

Dünyaca ünlü Afrin zeytin ve zeytinyağı, Türkiye aracılığı ile uluslararası pazara satılacak. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Afrin Yerel Meclisi ile birlikte zeytinleri uluslararası pazara açtı. Afrin zeytinleri, Türkiye piyasasına girmeden direk olarak ihraç edilecek.

Şehit Safitürk'ün hayali filizlendi

Mardin'in Derik ilçesinde, önceki yıl terör saldırısında şehit edilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün dünyaya tanıtılması hayalini kurduğu zeytin üretimi için dikilen fidanlar filiz verdi. Safitürk'ün görev yaptığı dönemde başlatılan Derik zeytini ve zeytinyağının tanıtım çalışmaları devam ederken, Kaymakamlık, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Tarım ve Orman İl ve İlçe müdürlüklerinin desteğiyle de projeler uygulanıyor. Bu kapsamda, geçen yıl 50 bin dekar alanda 2 bin 200 zeytin fidanı dikilen 10 kapama zeytin bahçesi, yüzde 70 destekle, bu yıl da 60 dekarlık alanda 2 bin 500'ü aşkın fidan dikimi yapılarak oluşturulan 8 kapama bahçesi, yüzde 80 hibe ile 8 üreticiye dağıtıldı. Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hakan Kafkas'ın talimatıyla Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Abdullah Osmanoğlu'nun başkanlığında oluşturulan ekiplerce kapama bahçeleri sık sık ziyaret edilerek bakımı yapılıyor. 110 bin dekar alana dikilen ve filiz veren 4 bin 700 zeytin fidanından yaklaşık 4 yıl içinde ürün alınması beklenirken, çiftçiler toplayacakları ilk mahsulü şehit için hayır amaçlı dağıtmayı planlıyor.

REKLAM

Robot yazılımla çalışanlar memnun
EKONOMİ
Robot yazılımla çalışanlar memnun

KDV indirimi
kalıcı olmalı
EKONOMİ
KDV indirimi kalıcı olmalı
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.