Koronavirüs Çin aşısında sakınca yok

Çin aşısında sakınca yok

BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Çin’in Sinovac aşısının etkili ve güvenli olduğunu söyledi. Şahin, “Çin aşısı veya BioNTech aşısı veya başka devletin aşısı diye hiç sakınca olmasın. Çinliler de bu aşıyı uzun bir şekilde deneylerden ve klinik testlerden geçirdi” dedi. Türkiye’de bir araştırma merkezi açmak istediklerini belirten Prof. Şahin, TÜBİTAK’la görüştüklerini kaydetti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Çin aşısında sakınca yok: Çin aşısı tehlikeli mi?
Uğur Şahin

BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye ile önceki gün imzaladıkları aşı anlaşmasından memnun olduğunu ve anavatanlarında yatırım yapmak istediklerini söyledi. Şahin, “Türkiye doğduğumuz ülke, anavatanımız. Kalbimizin olduğu yer. Türkiye’deki insanlara yardım edebilecek olmak bizim için büyük mutluluk” dedi.

Aşı en geç 11 Ocak’ta
KORONAVİRÜS
Aşı en geç 11 Ocak’ta

"Başka kanser çalışmalarını da Türkiye’de yapmak istiyoruz"

  • Türkiye’ye ilk defa ürünlerini getirdiklerini kaydeden Şahin şöyle devam etti: “Türkiye’de hem araştırma yapmak istiyoruz. TÜBİTAK ile görüşmelerimiz var. Birkaç üniversitede profesörlerle çalışmaya başladık. Türkiye’de de BioNTech şirketinin bir yerini açmak istiyoruz. Mühim olan bu enfeksiyon aşılarından başka kanser çalışmalarını da Türkiye’de yapmak istiyoruz. Allah izin verirse gelecek yaz Türkiye’de de kanser bölümünde klinik çalışmalarına başlarız. Planlarımız var. Bunları inşallah başarabiliriz. Şimdi 2021 yılında normal bir duruma geldikten sonra hakikaten Türkiye’de değişik yerlerde BioNTech şirketinin ofislerini açmak ve AR-GE yapmak istiyoruz. Türk üniversiteleri ve şirketleriyle beraber çalışmak istiyoruz. İlk senede belki bir iki üç proje olabilir ve başarılı olursak projeleri fazlalaştırabiliriz.”

Aşı çağrısı
GÜNDEM
Aşı çağrısı

AŞILAR YAZA KADAR YETİŞECEK

Türkiye’ye Kovid-19’dan korunma konusunda disiplinli ve sabırlı olma çağrısında bulunan Şahin, “Başkalarını, sevdiklerimizi tehlikeye atmamamız gerekiyor. Yardım geliyor. Yaza kadar yetişecek. Sabırlı olalım. İnşallah gelecek yazın sonunda hepimizin normal hayata dönme ihtimali var. Mühim olan bizim aşıyla ve başka aşılarla, Türkiye’de de aşı üretiliyor ve Çin’den aşı gelecek, bütün şirketlerle beraber olarak yeterince aşı dozu Türkiye’ye hazır edebileceğiz” dedi.

Almanya'da ilk koronavirüs aşısı 101 yaşındaki bir kişiye yapıldı
KORONAVİRÜS
Almanya'da ilk koronavirüs aşısı 101 yaşındaki bir kişiye yapıldı

Çin aşısı güvenli

  • Çin’in ürettiği Sinovac aşısını değerlendiren Şahin, “Şimdi Çin’den gelen aşı da etkili olduğunu gösteriyor. Galiba yüzde 85, yüzde 86 etkisi var. Bu güzel ve etkili bir aşı sayılır. Çin aşısı veya BioNTech aşısı veya başka devletin aşısı diye hiç sakınca olmasın. Çinliler de bu aşıyı uzun bir şekilde deneylerden ve klinik testlerden geçirdi. Mühim olan yeterince sayıda aşı Türkiye’de olması lazım. Şimdiye kadar gördüğüm bütün aşılar iyi etki gösteriyor ve yardım edebilir.” diye konuştu.

Çin aşısı %91 etkili: Ara rapor çıktı
KORONAVİRÜS
Çin aşısı %91 etkili: Ara rapor çıktı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.