Teknoloji Değişime ayak uydurabilenler ayakta kalacak

Değişime ayak uydurabilenler ayakta kalacak

Yazılım dünyasını bir araya getiren Webrazzi Developer 2019, Raffles İstanbul'da gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk konuşmacısı Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, ‘Dünyayı dönüştürüyoruz, peki ya kendimizi?’ başlıklı bir konuşma yaptı. Konferansta en yeni teknolojiler değerlendirilirken, teknoloji şirketlerinin altyapısal dönüşüm hikayeleri gibi geliştiricilerin gündemini oluşturan birçok başlık ele alındı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem
Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem

Webrazzi Developer 2019 bu yıl da teknoloji dünyasının büyük oyuncularını ağırladı. 13 Kasım Çarşamba günü Raffles İstanbul’da gerçekleştirilen konferansta; yazılım geliştirme, programlama dilleri, teknoloji şirketlerinin altyapısal dönüşüm hikayeleri gibi pek çok konu masaya yatırıldı.

Donanım teknolojinin bedeni, yazılım ise ruhudur

Konferansta ‘Dünyayı dönüştürüyoruz, peki ya kendimizi?’ başlıklı konuşmasında Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, “Donanım teknolojinin bedeni, yazılım ise ruhudur” ifadesini kullandı.

Dünyada son 10 yılda önemli değişiklikler olduğunu belirten Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, 2009 yılında en değerli şirketler listesinde zirvede temel ihtiyaç kategorisinde hizmet veren şirketler varken, 10 yıl sonra bugün bakıldığında dünyanın büyük bir dönüşümden geçerek artık en değerli şirketlerin teknoloji şirketleri olduğunu belirtti. 2019 yılında şirketlerin toplam değerinin 2009 yılı ile kıyaslandığında, üç katına çıktığını ifade eden Ertem, ilk onda yer alan şirketlerin 7’sinin teknoloji şirketi olduğunu vurguladı. Küreselleşme ile beraber yeni teknolojilerin de kaçınılmaz olduğunun ifade etti.

Yazılım sektöründe arz-talep dengesizliği var

M. Murat Ertem, yazılım sektöründe arz-talep dengesizliğinin de olduğunu ifade etti. Yakın gelecekte “citizen developer” kavramının hayatımıza çok daha fazla gireceğini söyledi. Yapay zekanın iş hayatında özellikle teknoloji alanında çalışan kişilerin hayatında farklılık oluşturacağını öngördüklerini paylaşan Ertem; gelecekte yaşanması beklenen bu değişikliği low code platformlar üzerinde yeniden kullanabilir parçalar oluşturarak, birlikte çalışmanın gücü ve API kullanımlarıyla yönetilebileceğine inandıklarını ve Softtech olarak çalışmalarını bu yönde ilerlettiklerini ifade eti.

“Ne yapacağınızı bilmediğiniz ortamda ne yapacağınızı bilmek önemli” diyerek “öğrenme çevikliği” yaklaşımının önemine de değinen Ertem, “öğrenme çevikliğinin” giderek belirsizleşen dünyada olmazsa olmaz olduğunu, bunun da zihinsel çeviklik, insani çeviklik, değişim çevikliği, kişisel farkındalık ve sonuca ulaşma çevikliği olarak 5 kriterden oluştuğunu paylaştı. Bununla beraber farklı disiplinlerden beslenmenin fark yaratacak en önemli unsur olduğunun da altını çizdi.

Yazılım geliştirirken yapay zekayı da entegre etmeliyiz

Ertem, konuşmasını “Yazılım işini sanata çevirerek, operasyon süreçlerimizi değiştirmeliyiz. Yazılım geliştirirken yapay zekayı da entegre etmeliyiz. Bu sayede insanların potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamak için hayata zaman yaratabiliriz. Softtech olarak bunu amaçlıyor, ve Softtech’in teknoloji şirketi olsa da aslında bir insan kaynakları şirketi olması gerekliliğine inanıyoruz.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Kuiper Kuşağı asteroidine 'Arrokoth' adı verildi
TEKNOLOJİ
Kuiper Kuşağı asteroidine 'Arrokoth' adı verildi

Elektrikli araçların kalbi İstanbul’da atacak: Tesla, BMW ve Renault ziyaretçilerini bekliyor
TEKNOLOJİ
Elektrikli araçların kalbi İstanbul’da atacak: Tesla, BMW ve Renault ziyaretçilerini bekliyor

Şiir yazan yapay zeka geliştirdiler: Şimdiye kadar yazılmamış şiirleri yazıyor
TEKNOLOJİ
Şiir yazan yapay zeka geliştirdiler: Şimdiye kadar yazılmamış şiirleri yazıyor
Abone Ol Google News
Öğrenciler telaşta, KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda son dakika açıklaması
Ekonomi

Öğrenciler telaşta, KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda son dakika açıklaması

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından her ayın altısı ve onu arasında önlisans, lisans ve lisansüstü üniversite öğrencilerine ödenen burslar ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Temmuz 2020 kredisi yatmayan öğrenciler ekonomik kriz içine girince telaş başladı. Öğrenciler sosyal medyada #KYKdaNelerOluyor ile gündemi bir anda değiştirdi. Kısa sürede KYK'dan resmi bir açıklama geldi. YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgileri güncel olmayan öğrencilerimize burs/kredi ödemesi yapılamamaktadır denildi. "KYK bursu ne zaman yatacak?" İşte tüm detaylar…
TFF 1. Lig'de düğüm çözülüyor: Süper Lig'e kimler çıkacak?
Spor

TFF 1. Lig'de düğüm çözülüyor: Süper Lig'e kimler çıkacak?

TFF 1. ligde bugün oynanacak maçlarla birlikte Süper Lig'e yükselen takımlar ve ligden düşen takımlar netlik kazanabilir. Birinci ligin lideri durumunda olan Hatayspor, Adanaspor karşılaşmasını kazanması halinde Süper Lig'e çıkmayı garantileyen ilk takım olacak. Bununla birlikte ikinci sırada yer alan Erzurumspor'un da bugün Süper Lig'e çıkma şansı bulunuyor. Birinci ligde küme düşen son takım da bugün oynanacak maçların ardından belli olabilir. Ligde önceki haftalarda Eskişehirspor ve Adanaspor küme düşen takımlar olmuştu.
Yeni Malatyaspor-Beşiktaş maçı muhtemel 11'leri
Spor

Yeni Malatyaspor-Beşiktaş maçı muhtemel 11'leri

Süper Lig'de 4. sırada yer alan Beşiktaş, ligde kalma mücadelesi veren Yeni Malatyaspor'a konuk olacak. Yeni Malatyaspor-Beşiktaş maçı ne zaman, saat kaçta ve 11'ler nasıl olacak? İşte tüm bu detaylar haberimizde.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.