|

50 yıllık 'sol ittifak' seçimi kaybetti Tezcan Karakuş mimarları hedef aldı: Yeniçeri ordusu gibi geldiler

Lokman Özdemir
10:05 - 1/03/2024 Cuma
Güncelleme: 11:57 - 1/03/2024 Cuma
Yeni Şafak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 48. Olağan Genel Kurulu ardından yapılan seçimleri, turuncu liste kazandı. Tezcan Karakuş Candan'ın yürüttüğü Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin yeni başkanı Derya Başyılmaz oldu. TMMOB Ankara şubesindeki 50 yıllık Sol hakimiyetini bitiren seçim sonuçlarını hazmedemeyen Tezcan Karakuş Candan, CHP'in kanalı Halk TV'de seçimde demokratik haklarını kullanan mimarları hedef aldı. Türkiye'ye çağ atlatacak olan projeleri hedef almasıyla bilinen ve CHP'li Çankaya Belediyesi'nde 7 yılda sadece 60 gün işe giderek maaş aldığı ortaya çıktıktan sonra memurluktan atılan Candan "Yeniçeri ordusu gibi önde reislerin arkasına takılan ve otobüslerle oy kullanmaya gelen mimarlık grubuyla karşılaştık." ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası
Ankara Şube seçimlerinde 2022 yılından bu yana başkanlık görevini yürüten ve Son 10 yılı başkanlık olmak üzere 20 yıldır TMMOB Ankara yönetiminde olan
Tezcan Karakuş Candan
'ın yerine
Derya Başyılmaz
yeni başkan oldu. Seçim sonuçlarına göre, turuncu listeden Derya Başyılmaz 1033 oy alırken, mavi listeden Tezcan Karakuş Candan 807 oy, kırmızı listeden Banu Taner ise 433 oy aldı. Yenilikçi Mimarlar Grubu'nun lideri olan Başyılmaz ve yönetimi seçimi kazanan taraf oldu.
Oy kullanmaya gelen mimarları hedef gösterdi


TMMOB Ankara şubesinde 50 yıllık sol hakimiyetini bitiren seçim sonucunu hazmedemeyen Candan CHP'in kanalı Halk TV'de seçimde oy kullanmaya gelen mimarları hedef aldı. Candan
"Yeniçeri ordusu gibi önde reislerin arkasına takılan ve otobüslerle oy kullanmaya gelen mimarlık grubuyla karşılaştık."
ifadelerini kullandı.

Devlet memurluğundan atılmıştı


CHP'li Çankaya Belediyesi'nde görevli olan ve aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı olan Tezcan Karakuş Candan, 2022 yılında devlet memurluğundan İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ihraç edilmişti.


İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan soruşturma sonucunda, Candan'a
"işe gitmeden maaş aldığı ve haksız kazanç sağladığı"
gerekçesiyle memurluktan çıkarılma cezası verilmişti. Rapora göre Candan'ın 7 yıl 5 ay süresince sadece 60 kez işe gittiği ve toplamda bin 567 gün izin ve rapor izni kullandığı tespit edilmişti.


#Tezcan Karakuş Candan
#Ankara
#Mimarlar Odası
1 ay önce