Ekonomi Huaweiin yaptırımları ihlal ettiği doğrulandı

​Huawei'in ABD'nin İran yaptırımlarını ihlal ettiğini doğrulayan belgelere ulaşıldı

Huawei'in yaptırımları ihlal ettiği doğrulandı

Çinli teknoloji şirketi Huawei'in Amerika Birleşik Devletleri'nin İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği iddiaları doğrulayan önemli belgelere ulaşıldı.

Haber Merkezi Reuters
​Huawei'in ABD'nin İran yaptırımlarını ihlal ettiğini doğrulayan belgelere ulaşıldı.
​Huawei'in ABD'nin İran yaptırımlarını ihlal ettiğini doğrulayan belgelere ulaşıldı.

ABD'nin geçtiğimiz ay Kanada'da tutuklanan Çinli teknoloji şirketi Huawei'in baş mali sorumlusu aleyhine yaptığı dava, iki belirsiz şirketle şüpheli bağlantıları da ele alıyor.

Şirketlerden birincisi Tahran'da faaliyet gösteren bir telekom cihazı satıcısı; diğeri ise Mauritius'ta kayıtlı bir holding şirketi olan firmanın sahibi.

  • ABD yetkilileri, CFO Meng Wanzhou'nın, iki şirketle ilgili bağlantıyı reddettiğini belirtiyor.

Ancak Reuters'teki habere göre İran ve Suriye'de bulunan şirket dosyaları ve diğer belgeler, dünyanın en büyük telekomünikasyon ağ ekipmanı tedarikçisi olan Huawei'in, her iki firma ile yakından bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Belgeler, üst düzey bir Huawei yöneticisinin Skycom şirketinin İran menajeri olarak atandığını gösteriyor.

Ayrıca, en az üç Çinlinin, İran'daki hem Huawei hem de Skycom banka hesapları için imza haklarına sahip olduğunu gösteriyor.

Haberde ayrıca Orta Doğu'lu bir avukatın Huawei'nin Suriye'de Canicula şirketi ile de operasyon gerçekleştirdiğini söylediği ifade ediliyor.

Meng, 11 Aralık'ta 10 milyon Kanada doları (7,5 milyon dolar) kefaletle serbest bırakıldı ve Washington onu iade etmeye çalışırken Vancouver'da kaldı.

Huawei'nin kurucusunun kızı Kanada’da tutuklandı
EKONOMİ
Huawei'nin kurucusunun kızı Kanada’da tutuklandı

Huawei ikinci ismi serbest bırakıldı
TEKNOLOJİ
Huawei ikinci ismi serbest bırakıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.