EkonomiKrediyle araba alanlar dikkat

Taşıt üzerindeki rehin nasıl kaldırılır? e-Devlet taşıt rehin sorgulama

Krediyle araba alanlar dikkat

Arabasını banka kredisiyle alanlar dikkat! Bankalar krediniz bitene kadar arabanızı rehin alıyor. Arabanızı tamamen kendi üzerinize yapmanın yolları neler? Taşıt üzerindeki rehin nasıl kaldırılır? E-devlet'te taşıt rehin sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

Ayşe Begüm ÇelikkolYeni Şafak
e-devlet ile rehin sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.
e-devlet ile rehin sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Hemen hemen herkes araç sahibi olmak ister. Kimi aracın bedelini peşin öder kimi de bankadan kredi çeker. İstenilen aracı almak için herkesin kullandığı yöntem bir bankadan kredi çekmek. Belirli bir yaşa kadar olan otomobiller için bankalar Taşıt Kredisi verebiliyor. İsteyen bu krediyi bir yılda isteyen dört yılda taksitler halinde ödüyor. Ve genelde kredi işlemleri bayiler tarafından hallediliyor.

Ancak krediyi çekip arabanızı kullanmaya başladığınızda o araç resmi olarak sizin olmuyor. Kredi borcunuz bitene kadar banka aracınız üzerine rehin koyuyor. Kredi vadeniz bittiği zaman da bu rehini kaldırmanız gerekiyor.

Taşıt Rehni araç üzerinden nasıl kaldırılır?

E-Rehin sistemi devreye girdikten sonra taşıt kredisi kullandı iseniz işiniz çok kolay. Krediniz kapandı ise şubenize araç üzerindeki rehnin kaldırılması ile ilgili talebinizi iletmeniz halinde Banka sistemlerinden E-Rehin işlemlerini düzeltebiliyor.

Fakat krediniz E-rehin dönemi öncesi ise kredi başında işlettiğiniz rehin arabanızı sattığınızda yada kredi riski kapandığında araç üzerinden kaldırılması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey araç ruhsatınızla beraber ilgili banka şubesine başvurmanız şart. Aracı bayilerden aldıysanız eğer çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmıyor, bayiden aldığınız yazı ile beraber herhangi bir il/ilçe emniyetindeki trafik şubeye giderek rehin kaldırım işlemini yapabilirsiniz.

Eskiden şube veya araba bayisinden aldığınız yazıyı noterden onaylattıktan ve belli bir ücret ödedikten sonra emniyet birimlerinin trafik şubelerine başvurmanız gerekiyordu ama artık buna gerek kalmadı. "E-rehin" sistemiyle, son taksidinizi ödemeniz yeterli oluyor. Bunun ardından e-devlet'e de sorgulama yapmalısınız.

Otomobilinizden banka rehininin kalkdığını

E-DEVLET'TEN ARAÇ REHİNİ VAR MI YOK MU DİYE SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kredi riski olan aracın taşıt rehini nasıl kaldırılır?

Bankanın size taşıt rehin yazısı verebilmesi için mevcut kredinizin kapalı olması gerekiyor. Aracı satmadan da bu kredi bedelini kapatmanız zor olacaktır, o yüzden 2.el kredili araba satışı diğerine göre biraz daha uğraştırıcı bir yöntem. Araç satışını gerçekleştirmeden alıcıdan parayı alarak öncelikle kredinizi kapatmalı, sonrasında satış ve rehin kaldırım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu yöntem biraz güvene dayalı bir yöntem olup mecbur kalınması halinde riski alarak tercih edebilirsiniz.

ESKİ YÖNTEMLE REHİN KALDIRMA EVRAKLARI

1. İlgili Noterliğe Yazı

2. Rehin kaldırma Evrakı ( İlgili Banka ya da finans kuruluşundan )

3. Rehin Kaldırma evrakı Noter onaylı olacak

4. Araç sahibi veya araç sahibinin vekâleti bulunan kişi müracaat edebilir

5. Vekâlet Noter onaylı olacak

6. Şirket ise şirket yetkilisi veya vekâlet ettiği şahıs bulunacak.

7. Ruhsat asıları ile beraber müracaat edebilecek

Taşeron işçiye 6 bin lira
EKONOMİ
Taşeron işçiye 6 bin lira

Asgari ücrete 100 lira zam
EKONOMİ
Asgari ücrete 100 lira zam

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Çiftçinin maliyeti 15 bin TL düşecek
Ekonomi

Çiftçinin maliyeti 15 bin TL düşecek

Türkiye’nin pek çok bölgesinde çiftçilere devlet tarafından mazot desteği sağlanıyor. Çiftçiler, üretim yaptıkları süre boyunca mazot desteği yardımı alabilme olanağına sahip oluyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kapsamda çiftçilere güzel haberi verdi ve 23 Şubat 2018’den itibaren mazot maliyetinin yarısının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Böylelikle çiftçinin yıllık 30 bin TL’yi bulan mazot maliyeti 15 bin TL’ye kadar inmiş olacak.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı