Hayat Hastaneye yattığı görüntüleri paylaştı Filiz Akından sağlık durumuna ilişkin açıklama Tansiyon tehlikeli derecede düşük ateş 42

Hastaneye yattığı görüntüleri paylaştı! Filiz Akın'dan sağlık durumuna ilişkin açıklama: Tansiyon tehlikeli derecede düşük ateş 42

Yeşilçam'ın efsanevi ismi Filiz Akın, akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle geçen hafta hastaneye kaldırılmış ve üç gün yoğun bakımda kalmıştı. Yoğun bakımdan çıktığı öğrenilen Akın, Instagram hesabından hastaneye yatırıldığı anları paylaşarak sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Filiz Akın, "Tansiyon tehlikeli derecede düşük, ateş 42..." diyerek 'sepsis'in koronavirüs kadar ölümcül olduğunu ifade etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Hastaneye yattığı görüntüleri paylaşan Filiz Akından sağlık durumuna ilişkin açıklama: Tansiyon tehlikeli derecede düşük! Ateş 42 (Filiz Akın kimdir? Sepsis hastalığı nedir?)
Filiz Akın

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Filiz Akın, akciğerlerindeki rahatsızlık sebebiyle geçen hafta hastaneye kaldırılmıştı. Üç gün yoğun bakımda kalan Akın'ın dün normal odaya alındığı öğrenilmişti.

Filiz Akın, bugün sosyal medya hesabı 440 bin takipçili Instagram'dan takipçilerine hastanedeki anlarının videosunu paylaştı. Sepsis hastalığı ile mücadele ettiğini dile getiren Akın sağlık durumuyla ilgili bilgi de verdi.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Filizakink (@filizakink)'in paylaştığı bir gönderi

Filiz Akın gönderisinde, "Bu kadar üst üste gelen yangın ve sel felaketlerindeki acılara yürek dayanmıyor ve hastalanma derecesinde etkileniyor insan.' demiştim.

"ATEŞ 42..."

Burada ikinci kere Bodrum'daki özel bir hastaneye getirilmişim. Tansiyon tehlikeli derecede düşük, ateş 42...

Sepsis'e karşı mücadelede ölümden kıl payı kurtaranlara, koronavirüs kadar ölümcül olan, baştan ayağa kadar iltihapla kişiyi ele geçirerek, yok eden bakteriden daha hızlı bir şekilde tedavi yüklemesi yapan doktoruma, yoğun bakım meleklerine, kritik durumda tedavim için dikkatle, yanımdan neredeyse ayrılmayan acil servis hemşirelerine, merak eden, iyileşme dilekleri ve dualarını yollayan sizlere çok teşekkür ederim" ifadelerine yer verdi.

"MİDEME TÜP TAKILDI"

Midesine tüp takıldığını da ifade eden Filiz Akın, serumla tedavisine bir süre evde devam edileceğini de açıkladı.

  • Takipçilerinden Akın'a çok sayıda "Geçmiş olsun" mesajları yağdı.

Yoğun bakıma kaldırılan Filiz Akın'dan haber var
HAYAT
Yoğun bakıma kaldırılan Filiz Akın'dan haber var

SEPSİS HASTALIĞI NEDİR?

Sepsis, vücudun bir enfeksiyona karşı verdiği tepkinin neden olduğu, bazı vakalarda potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir duruma verilen isimdir.

Bağışıklık sistemi normalde vücutta görülen bir enfeksiyonla savaşmak için kan dolaşım sistemine çeşitli kimyasal maddeleri salar. Sepsis, vücudun bu kimyasal maddelere karşı tepkisi dengesiz olduğunda ve birden fazla organ sistemine zarar verebilecek değişiklikler tetiklendiğinde ortaya çıkar.

  • Devam eden sepsis daha ağırlaşarak septik şoka ilerlerse, bireyin tansiyonu, yani kan basıncı önemli ölçüde düşer. Bu da bireyin ölümüne yol açabilir.

Filiz Akın sessizliğini bozdu
HAYAT
Filiz Akın sessizliğini bozdu

FİLİZ AKIN KİMDİR?

Suna Akın ya da sahne adıyla Filiz Akın 2 Ocak 1943 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Filiz Akın, Türk sinema oyuncusu, yazar ve sunucudur.

Türk sinemasının asil, modern, kentli ve zarif yüzü olarak sinema tutkunlarının hayranlığını kazanan Filiz Akın, beyaz perdenin Avrupai yüzü, kolejli kızı, sarışın yıldızı olarak da tanınmaktadır. Sinema oyuncuları Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik ile birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir.

Filiz Akın orta öğrenimini tamamladıktan sonra bir seyahat şirketinin Ankara acenteliğinde çalışmaya başladı. Gönderdiği fotoğrafıyla Artist mecmuasının 1962 yılındaki yarışmasını kazandı. Memduh Ün'ün ısrarıyla Akasyalar Açarken filmi için kamera karşısına geçmeyi kabul etti.[6] Böylece 13 yıl sürecek aktif oyunculuk kariyeri başladı.

1964 yılında Kadın Berberi filminin setinde tanıştığı yapımcı-yönetmen Türker İnanoğlu ile evlendi. 1965'te oğlu İlker İnanoğlu doğdu. 1974 yılında Türker İnanoğlu'ndan boşanan Akın, Babaların Babası filmiyle 1975 yılında sinemaya veda etti.

Hülya Koçyiğit'ten Filiz Akın paylaşımı
HAYAT
Hülya Koçyiğit'ten Filiz Akın paylaşımı

Ekonomik gerekçelerle Kasım 1975 - Mayıs 1981 döneminde sahnede şarkıcılık yaptı. 1982 yılında Bubi Rubinstein ile evlenip Paris'e yerleşti. 14 yıl aradan sonra 1989 yılında Geçmiş Bahar Mimozaları dizisi için tekrar kamera karşısına geçti. 1992'de Güzelliklere Merhaba ile ilk kitabını yayınladı. 1993'te Rubinstein'dan boşanan Akın, 1994'te dönemin MİT müsteşarı Sönmez Köksal ile evlendi. 1998-2002 yıllarında Paris sefaretinde bulundu. 2002'de yakalandığını öğrendiği nazofarenks kanserini ABD'de gördüğü tedavinin yanı sıra sevenlerinin iyi dilekleri ve dualarıyla yendi. Bu süreci ve sonucu 2005 yılında Hayata Merhaba ismiyle kitaplaştırdı. Gördüğü ağır kemoterapi ses tellerine zarar vererek sesinin değişmesine, ameliyata hazırlık işlemleri ise bir kulağında işitme kaybına yol açtı. İzleyen yıllarda kansere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli kampanyalara destek verdi, panellere katıldı. 2006'da Filiz Akın ile Güzellik, Zayıflama ve Genç Kalma Üzerine isimli 3. kitabını yayınladı. 2011 yılında Gün Akşam Oldu dizisi için son kez, o da bir bölümlüğüne, kamera karşısına geçti. Kırkından sonra girdiği mutfak zaman içinde bir tutkuya dönüşünce 2013 yılında bu kez Lezzete Merhaba dedi.

  • 2004-2007 yılları arasında Sabah Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 2008'de Kanal 1 televizyon kanalında Filiz Akın'la Sohbetler, 2009 yılında Habertürk kanalında Filiz Akın'la Hafta Sonu Sohbetleri programını sundu.

Filiz Akın’ın başına 11 metal zımba atıldı
HAYAT
Filiz Akın’ın başına 11 metal zımba atıldı

Oyunculuk kariyerinin ilk yıllarında şımarık zengin kız rollerini oynayan Akın sonraki filmlerinde daha çok masum, kırılgan ve fedakar kadınları canlandırmış, siyah saçlıların saltanatını yıkıp Türk sinemasında sarışın esas kadın sayfası açmıştır. Karakter derinliği taşıyan rolleriyle Gurbet Kuşları, Kader, Umutsuzlar, Ankara Ekspresi, Utanç ve Memleketim, Akın'ın en beğenilen filmleri arasındadır.

Akın, Ankara Ekspresi filmiyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü göğüslemiş, özellikle 2000 yılından sonra pek çok onur ödülü almıştır.

  • Filiz Akın sinemada aktif olduğu yıllarda Türk Sinemasının en iyi giyinen oyuncusu unvanına sahip olmuştur.

Filiz Akın Münir Özkul'un acısına dayanamadı
HAYAT
Filiz Akın Münir Özkul'un acısına dayanamadı

Filiz Akın'dan üzücü haber
HAYAT
Filiz Akın'dan üzücü haber


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.