• İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - İSTANBUL

En Güncel Ramazan Haberleri - Yenisafak.com

En son Ramazan haberleri ve son dakika güncel Ramazan haber detaylarý bu kategoriden takip edebilirsiniz.

İNFOGRAFİK
SÜLEYMANİYE DERSLERİ
Uzmanından önemli uyarı: Sahurdan sonra hemen uyumayın organları yoruyor
Uzmanından önemli uyarı: Sahurdan sonra hemen uyumayın organları yoruyor
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Elif Zeynep Özer, sahurdan sonra hemen uyumanın organları yorduğunu söyledi. Ramazan orucunun vücuttaki toksinlerin temizlenmesine imkan sağladığını belirten Özer, sahurun önemli bir besin olduğuna dikkat çekti.
Oruçken ağız kokunuz olmasın: Sahurda mutlaka bunu yapın
Oruçken ağız kokunuz olmasın: Sahurda mutlaka bunu yapın
Uzmanlar, beslenme düzeni ve alışkanlıkların değiştiği ramazan ayında oruç tutanların ağız sağlığı ve sindirim sorunları yaşamamaları için tavsiyelerde bulundu. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seval Bayrak, ramazanda ağızdaki tükürük salgısının azaldığını, bunun da ağız kuruluğuna ve sesin zorlanarak çıkmasına (fonasyon bozukluğu) neden olduğunu belirterek, kişinin yaşam kalitesinin azaldığını söyledi.
Uzmanı açıkladı: Ramazanda mide problemlerini hurma ile önleyin
Uzmanı açıkladı: Ramazanda mide problemlerini hurma ile önleyin
Ramazan ayında insanların yaygın şikâyetlerinden birinin sindirim sisteminin düzenli çalışmaması sebebiyle oluşan hazımsızlık problemleri olduğunu söyleyen Diyetisyen Cansu Özçelik, "Hurma, mide asidini dengeleyerek midede oluşabilecek sorunları önlemektedir. Aşırıya kaçmamakla birlikte tüketilen hurma, mide problemlerini olumlu yönde etkileyebilir" dedi.
Denizlinin Buldan ilçesinde siren sesiyle oruç açma geleneği sürüyor
Denizli'nin Buldan ilçesinde siren sesiyle oruç açma geleneği sürüyor
Denizli'nin Buldan ilçesinde, vatandaşları iftar ve sahur vakitlerinde uyaran siren sistemi, ramazan ayıyla çalıştırılmaya başlandı. Belediye binasının çatısında bulunan ve üç farklı ses çıkaran siren, bir zabıta görevlisi tarafından sahur ve iftar vakitlerinde ezanla birlikte çalıştırılıyor.
Gaziantep Festivaller Parkında nerede o eski Ramazanlar demeyeceğiniz Ramazan Sokağı kuruldu
Gaziantep Festivaller Parkı'nda 'nerede o eski Ramazanlar' demeyeceğiniz Ramazan Sokağı kuruldu
Gaziantep'te Festivaller Parkı’nda Ramazan ayına özel sokak kuruldu. Çocuk, genç ve aileler için bir çok etkinlik alanları oluşturuldu. TVNET de, bu parkta 'Bir Başka Ramazan' programında özel yayınlar ve konuklarla Gazianteplilerle buluşuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Geleneksel sporlardan, çocuk etkinliklerine, sinema ve tiyatro gösterilerinden, müzik dinletisine birçok etkinliklerin yanı sıra iftar ve söyleşi programlarıyla bu özel sokak sizleri bekliyor" dedi.
Nehirden denize özgür Filistin olsun: Ramazan Gazze’ye umut olsun
Nehirden denize özgür Filistin olsun: Ramazan Gazze’ye umut olsun
2024 Ramazan ayını Türkiye ve dünya Müslümanları büyük bir acıyla karşılıyor. Deniz Feneri Derneği Gazze’ye yardım için bütün imkanlarını seferber etti. Bu yılki faaliyet sloganını “Bağışlayın Bereketlensin” olarak belirleyen Deniz Feneri Derneği, iftar sofraları, zekât, fitre, fidye, gıda paketi ve bayramlık elbise dağıtımlarıyla 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.
Sukkar Şeker çiftçinin yanında
Sukkar Şeker çiftçinin yanında
Ramazan ayı tüm bereketiyle gelirken yerli üretimde de yüzleri güldüren rekorlar kırılıyor. Türkiye’nin yerli şeker üreticisi Sukkar Şeker, 2023-2024 kristal şeker üretim döneminde toplamda 585,500 ton şeker pancarı ve 90,623 ton kristal şeker üretimi yaparak 87 bin ton hedefini aştı. Bu veriler ışığında Sukkar Şeker, son 3 yılın üretim rekorunu kırmış oldu. Tüm bu rekorları bölge halkı ve çiftçisiyle paylaşan Sukkar, çiftçinin yüzünü güldürmek için ayni, nakdi ve mazot yardımlarında bulunuyor.
Deniz Feneri 3 kıtada mazlumların yanında
Deniz Feneri 3 kıtada mazlumların yanında
Dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardım ulaştıran Deniz Feneri Derneği, Ramazan ayı boyunca da çalışmalarını ara vermeden sürdürecek. Dernek, Ramazan ayı boyunca ayrıca deprem bölgesindeki afetzedelere iftar çadırları kuracak ve yaklaşık 2 bin aileye sahur paketi dağıtacak.
Son teravihle Ramazana veda
Son teravihle Ramazan'a veda
Ramazan-ı Şerif'e bugün veda ediyoruz. Dün son teravih ve sahurun ardından bu akşam da son iftarın yapılmasıyla yarın bayrama kavuşacağız. Teravih namazını da idrak ederek Ramazan ayını uğurlamak isteyen Müslümanlar, Türkiye'nin dört bir yanındaki selatin camileri doldurdu.
Torunlar bayramda konteynere gelecek
Torunlar bayramda konteynere gelecek
Depremzedelerin önemli bir bölümü bayrama konteynerlerde girecek. Kahramanmaraş Pazarcık’taki konteyner kentte yaşayan 70 yaşındaki Yaşar Cevher, “Torunlar bu sene konteynere gelecekler. Çarşıya gidip onlara oyuncak, şeker alacağız" dedi.
Tahmid Ayı Ramazan
Tahmid Ayı Ramazan
Tahmid ayı ramazan; Allah’a hamd etme, Allah’ı övme, Allah’a şükretme ayı… Hamd günlük hayatımızın, ibadetler dünyamızın vazgeçilmez bir kavramıdır. Kur'an'ın ilk suresi olan Fatiha da Allah’a hamd ile başlamaktadır. “Elhamdü lillâhi rabbi’l-âlemîn: Âlemlerin Rabb'i, yaratıcısı, mutlak yöneticisi olan Allah’a hamdolsun.”
İl il bayram namazı saatleri
İl il bayram namazı saatleri
On bir ayın sultanının Ramazan'a Bayram ile veda ediyoruz. Yarın idrak edeceğimiz Bayram Namazının saat kaçta kılınacağını Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladı. İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana illeri başta olmak üzere tüm illerde Ramazan Bayramı namazı saatleri.

Ramazan 2024 (Türkiye). Başlangıç: 11 Mart, Pazartesi

Bitiş: 9 Nisan, Salı

Ramazan ayını önemli kılan sebeplerden birisi de kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. İnsanların doğruyu yanlıştan ayırt etmesine vesile olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Ramazan ayında tutulan oruç ile insan nefsini arındırarak manevi doygunluğa ulaşır ve Hakk’ın rızasını kazanmaya gayret eder.

 • Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara, 2/183)
 • (Bakara, 185) O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).
 • Bir mü’minin bir mü’mini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka. Kim bir mü’mini yanlışlıkla öldürürse, bir mü’min köleyi azad etmesi ve bağışlamadıkları sürece ailesine diyet ödemesi gerekir. (Öldürülen kimse) mü’min olur ve düşmanınız olan bir topluluktan bulunursa, mü’min bir köle azad etmek gerekir. Eğer sizinle kendileri arasında antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine verilecek bir diyet ve mü’min bir köle azad etmek gerekir. Bunlara imkân bulamayanın, Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay ard arda oruç tutması gerekir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisâ Sûresi 92)
 • İbni Ömer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah şöyle buyurdu:
  “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)
 • Ebû Ümâme Sudayy İbni Aclân el-Bâhilî’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah’ı Vedâ hutbesi’nde şöyle buyururken dinledim demiştir:
  “Allah’tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz.” (Tirmizî, Cum’a 80)

Oruç kelimesi, sözlükte “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak” anlamına gelir. Terim olarak oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.

 • 10 Nisan, Çarşamba günü başlıyor.
 • 12 Nisan, Cuma günü bitiyor.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 5 Nisan 2024'de idrak edilecek.