• İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İSTANBUL

En Güncel Ramazan Haberleri - Yenisafak.com

En son Ramazan haberleri ve son dakika güncel Ramazan haber detaylarý bu kategoriden takip edebilirsiniz.

İNFOGRAFİK
SÜLEYMANİYE DERSLERİ
Son teravihle Ramazana veda
Son teravihle Ramazan'a veda
Ramazan-ı Şerif'e bugün veda ediyoruz. Dün son teravih ve sahurun ardından bu akşam da son iftarın yapılmasıyla yarın bayrama kavuşacağız. Teravih namazını da idrak ederek Ramazan ayını uğurlamak isteyen Müslümanlar, Türkiye'nin dört bir yanındaki selatin camileri doldurdu.
Torunlar bayramda konteynere gelecek
Torunlar bayramda konteynere gelecek
Depremzedelerin önemli bir bölümü bayrama konteynerlerde girecek. Kahramanmaraş Pazarcık’taki konteyner kentte yaşayan 70 yaşındaki Yaşar Cevher, “Torunlar bu sene konteynere gelecekler. Çarşıya gidip onlara oyuncak, şeker alacağız" dedi.
Tahmid Ayı Ramazan
Tahmid Ayı Ramazan
Tahmid ayı ramazan; Allah’a hamd etme, Allah’ı övme, Allah’a şükretme ayı… Hamd günlük hayatımızın, ibadetler dünyamızın vazgeçilmez bir kavramıdır. Kur'an'ın ilk suresi olan Fatiha da Allah’a hamd ile başlamaktadır. “Elhamdü lillâhi rabbi’l-âlemîn: Âlemlerin Rabb'i, yaratıcısı, mutlak yöneticisi olan Allah’a hamdolsun.”
İl il bayram namazı saatleri
İl il bayram namazı saatleri
On bir ayın sultanının Ramazan'a Bayram ile veda ediyoruz. Yarın idrak edeceğimiz Bayram Namazının saat kaçta kılınacağını Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladı. İşte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana illeri başta olmak üzere tüm illerde Ramazan Bayramı namazı saatleri.
Ramazan’ı hatıralarla uğurlarken
Ramazan’ı hatıralarla uğurlarken
Ramazanda 184 bin 711 gıda denetimi yapıldı
Ramazanda 184 bin 711 gıda denetimi yapıldı
Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerince, ramazanda gıda işletmelerine yönelik ülke genelinde 184 bin 711 denetim yapıldı. 4 iş yeri için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Toplamda bin 158 idari para cezası uygulandı.
Tenzil Ayı Ramazan
Tenzil Ayı Ramazan
Kur'an-ı Kerim birden/toptan değil de bölüm bölüm indirildi. Bu soruyu müşrikler de bir bahane çerçevesinde sormuşlardır. Bunun elbette pek çok hikmeti vardır.
Söz ve eylem arasındaki uyumsuzluk
Söz ve eylem arasındaki uyumsuzluk
Günümüz dünyasında İslam’ın müminlerin arzu ettiği gibi hızlı ve geniş kitleleri kucaklar şekilde yayılamamasının nedenlerine gelince, bu hususta söylenecek pek çok gerekçe bulunabilir. Ancak hâl meselesinin oldukça ihmal edilmiş olduğu bir gerçektir.
Ramazan Kudüste yaşanır
Ramazan Kudüs'te yaşanır
Filistin'in ve dünyanın dört bir yanından Kudüs'e gelen Müslümanlar, Mescid-i Aksa'daki iftar sofralarında buluşuyor. Avrupalı bir Türk turist grubuyla bölgeye gelen 27 yaşındaki Hicran Dilber, “Burada ömrümde Ramazan'ı ilk kez yaşıyor gibi hissettim.” derken 63 yaşındaki Kudüslü Umm Nureddin Recebi de "Her yıl bu anı bekliyoruz."diyor.
Hırka-i Şerif’e ziyaretçi akını
Hırka-i Şerif’e ziyaretçi akını
Kadir Gecesi münasebetiyle teravih namazından sonra Hırka-i Şerif’i görmek için Fatih’teki Hırka-i Şerif Camisi’ne gelen vatandaşlar, kapıda kuyruk oluşturdu.
Sadakataşı’ndan Türkiye’de 25 bin aileye gıda yardımı
Sadakataşı’ndan Türkiye’de 25 bin aileye gıda yardımı
Sadakataşı Derneği, yurtiçi Ramazan yardım çalışmalarını bu yıl deprem bölgeleri başta olmak üzere 24 ilde sürdürüyor. Dernek yardımlar kapsamında toplamda 25 bin aileye gıda kumanyası ve market kartı ulaştırdı.
Teşekkür ayı Ramazan
Teşekkür ayı Ramazan
Bizi anlayışla karşılayan büyüğümüze, hatamızı affeden anne babamıza, yükümüzü paylaşan kardeşimize, kahrımızı çeken eşimize, kapıyı açan komşumuza, arabasına alan arkadaşımıza, bir nasihatte bulunan dostumuza, hatamızı uyaran kardeşimize, işini güzel yapan çalışanımıza içten gelerek teşekkür etmeliyiz.

Ramazan 2023 (Türkiye). Başlangıç: 23 Mart, Perşembe

Bitiş: 21 Nisan, Cuma

Ramazan ayını önemli kılan sebeplerden birisi de kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. İnsanların doğruyu yanlıştan ayırt etmesine vesile olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Ramazan ayında tutulan oruç ile insan nefsini arındırarak manevi doygunluğa ulaşır ve Hakk’ın rızasını kazanmaya gayret eder.

 • Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara, 2/183)
 • (Bakara, 185) O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).
 • Bir mü’minin bir mü’mini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka. Kim bir mü’mini yanlışlıkla öldürürse, bir mü’min köleyi azad etmesi ve bağışlamadıkları sürece ailesine diyet ödemesi gerekir. (Öldürülen kimse) mü’min olur ve düşmanınız olan bir topluluktan bulunursa, mü’min bir köle azad etmek gerekir. Eğer sizinle kendileri arasında antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine verilecek bir diyet ve mü’min bir köle azad etmek gerekir. Bunlara imkân bulamayanın, Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay ard arda oruç tutması gerekir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisâ Sûresi 92)
 • İbni Ömer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah şöyle buyurdu:
  “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)
 • Ebû Ümâme Sudayy İbni Aclân el-Bâhilî’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah’ı Vedâ hutbesi’nde şöyle buyururken dinledim demiştir:
  “Allah’tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz.” (Tirmizî, Cum’a 80)

Oruç kelimesi, sözlükte “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak” anlamına gelir. Terim olarak oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.

 • 23 Mart, Perşembe günü başlıyor.
 • 21 Nisan, Cuma günü bitiyor.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 17 Nisan 2023'de idrak edilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.