• İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2022 - İSTANBUL

En Güncel Ramazan Haberleri - Yenisafak.com

En son Ramazan haberleri ve son dakika güncel Ramazan haber detaylarý bu kategoriden takip edebilirsiniz.

İNFOGRAFİK
SÜLEYMANİYE DERSLERİ
TVNET Semerkandda: İftar sofralarına Özbekistandan son kez misafir olunuyor
TVNET Semerkand'da: İftar sofralarına Özbekistan'dan son kez misafir olunuyor
TVNET, bu yıl ramazan ayının coşkusunu Özbekistan'da yaşadı. İsmail Halis'in sunumuyla gerçekleştirilen yayınlar, ramazan boyunca her gün izleyiciyle buluştu. İftar Vakti programı, bugün Semerkand stüdyosundan son yayınını gerçekleştirdi.
Çamlıca Kulesi’nde temizlik var
Çamlıca Kulesi’nde temizlik var

Çamlıca Kulesi, zorlu ve hassas çalışmalarla temizlendi. Avrupa’nın en yüksek yapısı olan 369 metrelik Çamlıca Kulesi’nde endüstriyel dağcılar bayram mesaisine başladı.

İl il bayram namazı saatleri
İl il bayram namazı saatleri
Bu yıl Ramazan Bayramını 2 Mayıs Pazartesi günü idrak edeceğiz. Vatandaşlar şimdiden "2022 Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?" sorusunu merak edip bayram namazı saatlerini araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlemiş olduğu takvime göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana illeri başta olmak üzere tüm illerin ve yurt dışındaki bazı merkezlerin bayram namazı saatleri...
Tatlıcılar çift vardiyada
Tatlıcılar çift vardiyada
Diyarbakırlı ustalar da siparişleri yetiştirmek için iki vardiya halinde çalışıyor. Kentte günlük 40 ton üretim yapılan bir pastanede, bu bayram üretim 100 tona yaklaştı.
Bu bayram kavuşuyoruz
Bu bayram kavuşuyoruz
Salgın nedeniyle hasret kaldığımız geleneklerimize bu Ramazan Bayramı’nda ‘kısıtlamasız’ kavuşuyoruz. Hazırlıklarını tamamlayan aile büyükleri de dört gözle sevdiklerinin kapılarını çalmalarını bekliyor. 16 torun sahibi çift İbrahim Kurt, “Bu bayramı torunlarımla birlikte geçireceğim için çok mutluyum.” diyor.
Meslek liseliler yaşlıların bakımlarını yaptı
Meslek liseliler yaşlıların bakımlarını yaptı
Adana Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı öğrencileri, “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” projesi kapsamında çeşitli mahallelerde vatandaşların bayram öncesi saç, sakal tıraşı, manikür, pedikür ve cilt bakımı gibi kişisel bakım hizmetlerini ücretsiz karşılıyor.
Cami ve türbeler hazırlandı
Cami ve türbeler hazırlandı
Bayramda kalabalıkları ağırlamaya hazırlanan cami, türbe ve mezarlıklarda temizlik yapıldı. İstanbul’daki selatin camiler vatandaşların ibadetlerini temiz, rahat ve sağlıklı yapması amacıyla hazırlandı.
Bakan Kasapoğlu gençlere iftar hazırladı
Bakan Kasapoğlu gençlere iftar hazırladı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bu kez 81 ilden gelen gençleri iftarda ağırladı. Türkiye’nin ünlü şeflerinden Türev Uludağ ile mutfağa girerek iftar menüsü hazırlayan Kasapoğlu, öğrencilere servisi de kendi elleriyle yaptı.
Her gün camiye geldi bisikleti kaptı
Her gün camiye geldi bisikleti kaptı
Erzurum’un Oltu ilçesinde ‘Haydi çocuklar camiye, namazımı kılıyorum hediyemi alıyorum’ sloganıyla başlatılan projede, Muzaffer Çavuş Vakıf Camisii imam hatibi Arif Macit, 90 Kur’an kursu öğrencisini ödüllendirdi.
Ramazana veda
Ramazana veda
On bir ayın sultanı Ramazana bugün veda ediyoruz. Kovid-19 kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla birlikte bu yıl teravih namazları camilerde cemaatle kılındı, toplu iftarlar coşkuyla yapıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, “Cemaatimiz bu Ramazanda ibadetlerini toplu yaptığı için büyük bir sevinç yaşadı. Huzurla camilere koştular.” dedi
Bayram namazının incelikleri
Bayram namazının incelikleri
Bayram namazı sık sık kılınmadığı için imam genellikle cemaate döner ve nasıl kılındığını anlatır. Namaz bittikten sonra tıpkı Cuma namazının hutbesi gibi 2 hutbe okunarak bu namaz tamamlanır.
Gönülden dile gelen dualar: Ramazan Bayramı
Gönülden dile gelen dualar: Ramazan Bayramı
Allah’ım! Fert, millet ve ümmet olarak eriştiğimiz bu günlerde neşe, mutluluk, huzur ve sevinç içinde yaşamayı cümlemize nasip eyle.

Ramazan 2022 (Türkiye). Başlangıç: 2 Nisan, Cumartesi

Bitiş: 2 Mayıs, Pazartesi

Ramazan ayını önemli kılan sebeplerden birisi de kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. İnsanların doğruyu yanlıştan ayırt etmesine vesile olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Ramazan ayında tutulan oruç ile insan nefsini arındırarak manevi doygunluğa ulaşır ve Hakk’ın rızasını kazanmaya gayret eder.

 • Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara, 2/183)
 • (Bakara, 185) O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).
 • Bir mü’minin bir mü’mini öldürmesi olacak şey değildir. Ancak yanlışlıkla olması başka. Kim bir mü’mini yanlışlıkla öldürürse, bir mü’min köleyi azad etmesi ve bağışlamadıkları sürece ailesine diyet ödemesi gerekir. (Öldürülen kimse) mü’min olur ve düşmanınız olan bir topluluktan bulunursa, mü’min bir köle azad etmek gerekir. Eğer sizinle kendileri arasında antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine verilecek bir diyet ve mü’min bir köle azad etmek gerekir. Bunlara imkân bulamayanın, Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay ard arda oruç tutması gerekir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisâ Sûresi 92)
 • İbni Ömer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah şöyle buyurdu:
  “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)
 • Ebû Ümâme Sudayy İbni Aclân el-Bâhilî’den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah’ı Vedâ hutbesi’nde şöyle buyururken dinledim demiştir:
  “Allah’tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz.” (Tirmizî, Cum’a 80)

Oruç kelimesi, sözlükte “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak” anlamına gelir. Terim olarak oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.

 • 2 Mayıs Pazartesi günü başlıyor.
 • 4 Mayıs, Çarşamba günü bitiyor.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 27 Nisan 2022'de idrak edilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.