• İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2021 - İSTANBUL

En Güncel Ramazan Haberleri - Yenisafak.com

En son Ramazan haberleri ve son dakika güncel Ramazan haber detaylarý bu kategoriden takip edebilirsiniz.

İNFOGRAFİK
SÜLEYMANİYE DERSLERİ
Kadrini bilelim: Bin aydan daha hayırlı
Kadrini bilelim: Bin aydan daha hayırlı
Bu gece, vahyin inmeye başladığı bin aydan daha hayırlı mübarek Kadir Gecesi. Sema kapılarının açıldığı, dua ve tevbelerin kabul edildiği, Kur’ân’da adı zikredilen tek gece olan Kadir Gecesi, bu yıl camilerde değil, evlerde karşılanıyor. Diyanet, Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen şartları sağlanarak camilerde bayram namazı kılınabileceğini açıkladı.
Kadir Gecesi’nde dünyaca ünlü hafızlar evlerinize konuk oluyor
Kadir Gecesi’nde dünyaca ünlü hafızlar evlerinize konuk oluyor
İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG), salgın nedeniyle çevrimiçi ramazan etkinlikleri düzenliyor, ‘Maide-i Kur’an’ programları organize ederek dünyaca ünlü hafızların katılımıyla milyonlara ‘Kur’an ziyafeti’ veriyor.
Diyarbakırın geleneksel lezzeti meftune ramazanda da sofraların baş tacı
Diyarbakır'ın geleneksel lezzeti "meftune" ramazanda da sofraların baş tacı
Diyarbakır'ın yöresel lezzetleri arasında bulunan ve kışın kabak, ilkbaharda kenger, yaz aylarında da patlıcan ile yapılan meftune, ramazan ayında da sofraları süslüyor. Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsünde usta öğretici Meral Akkaya; "Meftune yemeğinde olmazsa olmazımız sumak ve sarımsaktır" sözleriyle işin sırrını açıkladı.
Ramazan Bayramı namazı saatleri belli oldu
Ramazan Bayramı namazı saatleri belli oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen koşulları sağlanarak camilerde bayram namazı kılınabileceğini açıkladı. Ramazan Bayramı namazı Ankara'da 06.08, İstanbul'da 06.22, İzmir'de 06.34'te kılınacak. AÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul, "Bulaş riski sebebiyle bayram namazları sonrasında Anadolu'nun birçok yerinde geleneksel olarak uygulanan bayramlaşma merasimlerinin yapılmaması gerekmektedir" dedi.
Avusturyada Müslümanlar memleket hasreti ve salgına rağmen ramazanı coşkusunu devam ettiriyor
Avusturya'da Müslümanlar memleket hasreti ve salgına rağmen ramazanı coşkusunu devam ettiriyor
Avusturya'da Müslümanlar, memleket hasreti koronavirüs salgınına rağmen ramazan ayını coşkuyla idrak ediyor. ATİB Merkez Camisi din görevlisi Abdurrahman Yapıcı; "Avusturyalı kardeşlerimize de İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan oruç ibadetini elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
Kilisin vazgeçilmez tescilli lezzeti cennet çamuru iftarda damakları lezzetlendiriyor
Kilis'in vazgeçilmez tescilli lezzeti "cennet çamuru" iftarda damakları lezzetlendiriyor
Kilis'te tel kadayıf, şeker, Antep fıstığı ve kaymağın birleşimiyle ortaya çıkan lezzet "cennet çamuru", iftarda damaklarda ayrı bir tat bırakıyor. İşletmenin dördüncü kuşak ustası Mustafa Toprak tatlılar arasında en fazla satılan çeşidin cennet çamuru olduğunu söylüyor. Toprak, kentte önceden Kilis kaymaklı künefe olarak yapılan tatlının, sonradan dedesi ve babası tarafından içerisine Antep fıstığı eklenerek "cennet çamuru" adıyla yaklaşık 25 yıl önce ortaya çıktığını ifade etti.
Türk-İslam mimarisinin zirve eseri Selimiye Camisi bu ramazan ayını da sessiz geçiriyor
Türk-İslam mimarisinin zirve eseri Selimiye Camisi bu ramazan ayını da sessiz geçiriyor
Türk-İslam mimarisinin zirve eseri Selimiye Camisi, bu ramazan ayını da koronavirüs tedbirleri sebebiyle sessiz geçiriyor. "Selimiye'de teravih namazları binlerce kişinin katılımıyla kılınırdı. Kadir Gecesi'nde ise on binlerce kişi cami ve bahçeyi doldururdu. O gece ibadetler sahura kadar devam ederdi. Bu sene biraz daha buruk geçiyor, geçen sene olduğu gibi" diyen caminin imam hatibi Yusuf Serenli; "Dua etmeye ve tedbirlere uymaya devam edeceğiz. İnşallah bayram namazını kılabiliriz. Seneye ramazanı güzel şekilde karşılamak ve hastalığın bitmesi için Rabb'imizden niyazda bulunacağız" ifadelerini kullandı.
Pakistanlılar yasak endişesiyle bayram öncesi market ve pazarlara koştu
Pakistanlılar yasak endişesiyle bayram öncesi market ve pazarlara koştu
Pakistan’ın birçok bölgesinde, koronavirüs ile mücadele kapsamında 8-16 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulama kararı almasının ardından Pakistanlılar, Ramazan Bayramı öncesi alışverişleri için market ve pazarlara hücum etti, sokaklarda insan seli meydana geldi.
Sudanda Türkler ramazanı nasıl geçiriyor?
Sudan'da Türkler ramazanı nasıl geçiriyor?

Afrika ile İslam kültürünün harmanlandığı, havası ve insanı sıcak Doğu Afrika ülkesi Sudan'da yaşayan Türkler, 11 ayın sultanı ramazanı farklı bir atmosferde geçiriyor. Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, "Sudan'da Ramazan'a bu hazırlanma, önem verme ve en iyi şekilde değerlendirme kültürü takdire şayan" ifadelerini kullandı.

Kıraat ilminin Hızır’ı: Mehmet Rüştü Aşıkkutlu
Kıraat ilminin Hızır’ı: Mehmet Rüştü Aşıkkutlu
Gönlünde asırları kuşanmış merhamet adlı bir çınar besleyen, Peygamber efendimiz’in (s.a.v) “Merhametlilere Rahman merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin!” hadisi şerifini en iyi şekilde idrak eden, bu merhameti rikkat dolu kalbinde coşkun akarsular gibi her dem yeniden tazeleyen, bütün yaratılmışlara merhamet nazarıyla bakmayı şiar edinen bir insandır Mehmet Rüştü Aşıkkutlu.
Tarihi caminin altından yüzyıllardır su akıyor
Tarihi caminin altından yüzyıllardır su akıyor
Osmanlı İmparatorluğunun 17. Padişahı IV. Murad tarafından yaptırılan Adıyaman’da ki Zey Camii’nin altındaki dehlizden 380 yıldan beri su akıyor. Yöresel olarak kabaaltı veya kantarma ismi verilen dehliz, yıllardan beri vatandaşların serinlemek için geldikleri bir yer olarak kullanılıyor.
11 yıl önce ramazanda başlattıkları yardımlaşmayı yılın her ayına yaydılar
11 yıl önce ramazanda başlattıkları yardımlaşmayı yılın her ayına yaydılar
Kırşehir kent merkezindeki 800 yıllık İmaret Camisinin imam ve müezzini, 11 yıl önce ramazanda başlattıkları, fakirlere, düşkünlere, yolculara ve talebelere yardım geleneğini, son 3 yıldır yılın her ayında yapmaya başladı. Caminin müezzini Oğuzhan Kaya; "Cemaatimizin dağıtacağı yardımları camimizde topluyoruz. Ortak bir organizasyonla ihtiyaç sahiplerini belirleyerek dağıtımlarımızı yine cemaatimizle yapıyoruz" dedi.

Ramazan 2021 (Türkiye). Başlangıç: 13 Nisan, Salı

Bitiş: 12 Mayıs, Çarşamba

Ramazan ayı bereket, rahmet ve gufran ayıdır. Bu ayda Cenab-ı Allah rahmetiyle insanları kuşatır. Günahları bağışlar. Duaları kabul eder. Hayır hususunda yarışan mü’min kullarıyla meleklerine karşı iftihar eder.

 • (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara : 185)
 • Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikafta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara : 187)
 • Enes b. Mâlik"ten rivayet edildiğine göre, Receb ayı girdiği zaman Resûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah"ım! Receb ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (ME3939 Taberânî, el-Mu"cemü"l-evsat , IV, 189)
 • Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.” (N2108 Nesâî, Sıyâm, 5)
 • Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve karşılığını Allah"tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (B38 Buhârî, Îmân, 28)

Oruç kelimesi, sözlükte “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak” anlamına gelir. Terim olarak oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.

 • 13 Mayıs Perşembe günü başlıyor.
 • 15 Mayıs, Cumartesi günü bitiyor.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.