• İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2021 - İSTANBUL

En Güncel Ramazan Haberleri - Yenisafak.com

En son Ramazan haberleri ve son dakika güncel Ramazan haber detaylarý bu kategoriden takip edebilirsiniz.

İNFOGRAFİK
SÜLEYMANİYE DERSLERİ
Hafız, Şair, Tanburi, Bestekar, Hattat Kemal Batanay
Hafız, Şair, Tanburi, Bestekar, Hattat Kemal Batanay
Son devrin en önemli, hezarfen şahsiyetlerinden, hattatlarından, Kur’an-ı Kerim ile ünsiyetini hiç zedelememiş sağlam bir hafız, zarafet dolu yüreğinin helecanıyla yazan bir şair, gönlünde daima terennüm ettiği kadim musikiyi en iyi bir şekilde öğrenen, öğreten, dinleyen, dinlettiren, dini, ladini bir çok eserin bestekarıdır Kemal Batanay.
İdlib’te bayram hazırlıkları başladı
İdlib’te bayram hazırlıkları başladı
Suriye'nin İdlib kentinde yaşayanlar, Ramazan Bayramını hazırlıklarına başladı. Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen İdlib halkı, kötü ekonomik koşullara rağmen alışveriş için sokaklara kurulan tezgahları doldurdu.
Emirsultan Camii Ramazan Bayramı namazıyla birlikte kapılarını açıyor
Emirsultan Camii Ramazan Bayramı namazıyla birlikte kapılarını açıyor
Bursa’da 600 yıllık tarihi Emirsultan Camisi’nin restorasyonunda sona gelindi. Depreme karşı özel paslanmaz çelik millerle delinip içten adeta örümcek ağı gibi örülerek güçlendiren cami, Ramazan Bayramı namazında yeniden ibadete açılacak.
Afganistanın Ankara Büyükelçisi Ramin ülkesinin ramazan geleneklerini anlattı
Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Ramin ülkesinin ramazan geleneklerini anlattı
Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, ramazan ayının en önemli mesajlarının insanın kendine dönmesi, kendini inşa etmesi ve fark etmesi olduğunu belirtti. Ramin; "Ramazanın önemli mesajları insanın kendine dönmesi, kendini inşa etmesi, kendini fark etmesidir. Çocukken ben de öğleye kadar oruç tutardım. Çocukken yaptığımız bir başka şey de iftar saati ezanı duymak için dışarda beklemek, ezan okunur okunmaz da oruçlarını açabilsinler diye eve koşup iftar vakti geldi diye büyükleri haberdar etmekti" sözleriyle ramazanda yaşadığı güzellikleri anlattı.
Camiler bayram namazı için pırıl pırıl
Camiler bayram namazı için pırıl pırıl
Ankara Kahramankazan Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde ilçe genelindeki cami ve mescitleri dezenfekte edip, temizleyerek bayram namazına hazır hale getirdi.
Yetim ve öksüz çocukların dilekleri bayram hediyeleri oldu
Yetim ve öksüz çocukların dilekleri bayram hediyeleri oldu
Gaziantep Valiliği öncülüğünde hayırsever vatandaşların desteğiyle yetim ve öksüz çocuklara yönelik başlatılan "Bir Çocuk Bir Dilek" kampanyasında 2 bin 300 çocuğun dileği gerçekleştirildi. Yetim ve öksüz çocuklar için hazırlanan Ramazan Bayramı hediyeleri, yapılan törenin ardından adreslerine gönderildi.
Yetim çocukların yüzü gülecek
Yetim çocukların yüzü gülecek
Bursa İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Şubesi, hayırseverlerin yardımıyla yetimlerin yüzünü güldürecek. Bursa’nın 17 ilçesindeki yetkililer vasıtasıyla yetimlere bayramlık ve ailelerine gıda yardımı yapıldı.
İdlib’de kadınlar ikinci el kıyafetlerden bayramlık üretiyor
İdlib’de kadınlar ikinci el kıyafetlerden bayramlık üretiyor
Suriye’nin İdlib kentinde yaşayan kadınlar bağışlanan ikinci el kıyafetlerden yoksul çocuklar için bayramlık üretiyor. Yardım merkezinde çalışan Meryem Jeblavi, “Gönüllü olarak bu merkezi kurduk. Farklı kişiler tarafından verilen kullanılmış giysileri bu merkezde geri dönüştürüyoruz. Bu girişimin amacı kamplardaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak. 3 yaşından 13 yaşa kadar uygun ve güzel kıyafetler üretebiliyoruz” dedi.

İftar topu bile İsrail’i korkutuyor
İftar topu bile İsrail’i korkutuyor
Kudüs’te Osmanlı’dan yadigar iftar topu geleneği Ramazan’ın ayrılmaz bir parçası. Topu ateşleme görevini ailesinden devralan Recai Sanduka, “İntifada yıllarında işgal güçleri barut üretimine engel oldu. Geleneği korumak konusunda ısrarcı oldum. Namlunun içine ses bombası koymak konusunda anlaşmaya vardık. 22 yıldır böyle yapıyoruz” dedi.
Bu mahallede her gün bir kadın ’komşuluk’ için 30 kişilik yemek yapıyor
Bu mahallede her gün bir kadın ’komşuluk’ için 30 kişilik yemek yapıyor
Antalya’da bir mahallenin sakinleri, ‘Komşu, komşunun külüne muhtaçtır’ atasözünden esinlenerek, Ramazan ayı ve tam kapanma süresince evlerinde her gün 30 kişilik 3 farklı yemek yaparak, yaşlı, sokakta kalan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı oluyor. Yapılan yemekleri ise projeyi başlatan mahalle muhtarı Halil Ay, azalarıyla birlikte vatandaşlara dağıtıyor.
Rahmet ve şifa için dua ettik
Rahmet ve şifa için dua ettik
İslâm âlemi, vahyin inmeye başladığı “bin aydan daha hayırlı” Kadir Gecesini evinde idrak etti. Müslümanlar kendileri ve ümmet için af ve mağfiret diledi, koronadan hayatını kaybedenlere rahmet, tedavi görenlere şifa için dua etti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da “Kudüs’e sahip çıkalım” mesajı verdi.
Ayasofya’da ilk mahya
Ayasofya’da ilk mahya
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin minareleri, “La İlahe İllallah” yazılı mahyayla süslendi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce, mahyacılık mesleğinin son ustalarından Kahraman Yıldız’a hazırlatılan Kelime-i Tevhid (La İlahe İllallah) yazısı cami minarelerine asılarak, ilk ışıklandırma yapıldı.

Ramazan 2021 (Türkiye). Başlangıç: 13 Nisan, Salı

Bitiş: 12 Mayıs, Çarşamba

Ramazan ayı bereket, rahmet ve gufran ayıdır. Bu ayda Cenab-ı Allah rahmetiyle insanları kuşatır. Günahları bağışlar. Duaları kabul eder. Hayır hususunda yarışan mü’min kullarıyla meleklerine karşı iftihar eder.

 • (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara : 185)
 • Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikafta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara : 187)
 • Enes b. Mâlik"ten rivayet edildiğine göre, Receb ayı girdiği zaman Resûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah"ım! Receb ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (ME3939 Taberânî, el-Mu"cemü"l-evsat , IV, 189)
 • Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.” (N2108 Nesâî, Sıyâm, 5)
 • Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve karşılığını Allah"tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (B38 Buhârî, Îmân, 28)

Oruç kelimesi, sözlükte “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak” anlamına gelir. Terim olarak oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.

 • 13 Mayıs Perşembe günü başlıyor.
 • 15 Mayıs, Cumartesi günü bitiyor.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.