Seçim Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi - 24 Haziran 2018

Güçlü Meclis güçlü hükumet:
Haziran 2018 genel seçimi

2018 Haziran Genel Seçimi Seçim Sonuçları
Ayrıntılı seçim sonuçları

Türkiye, 24 Haziran Pazar günü yapılacak seçimlerde geleceğini oylayacak. Bu seçimle 16 Nisan referandumu ile kabul edilen anayasa değişiklikleriyle getirilen “Cumhurbaşkanlığı Sistemine” geçiş tamamlanmış olacak.

Cumhurbaşkanına "devlet başkanı" sıfatı getirilecek. Devletin başı olan cumhurbaşkanına, yürütme yetkisi de verilecek.

Cumhurbaşkanı, "devlet başkanı" sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil edecek, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayacak, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.

Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

24 Haziran seçimlerini diğer seçimlerden farklılaştıran diğer bir unsur ise “ittifak yasası” olarak da bilinen kanun değişikliği de ilk kez bu seçimde uygulamaya girecek. Bu düzenleme ile seçimde ittifak kuran partiler, yüzde 10’luk seçim barajından da muaf olacak.

Bahçeli’den erken seçim çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 17 Nisan’daki grup toplantısında erken seçim çağrısı ile siyasetin gündemi bir anda değişti. Bahçeli, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 26 Ağustos’ta yapılması gerektiğini dile getirdi.

Bahçeli’nin açıklamalarının ardından ilk açıklama CHP’den geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, Bahçeli’nin erken seçim çağrısıyla ilgili, “CHP olarak varız” açıklamasını yaptı.

Hükümet adına ise ilk açıklamayı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ, "Konu, partinin yetkili organlarında değerlendirilir ve bir açıklama yapılır” ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli erken seçim istedi, tarih verdi
OYNAT 02:12
Devlet Bahçeli erken seçim istedi, tarih verdi
Tvnet
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında yaptığı konuşmada "Bu şartlarda 3 Kasım'ın beklenmesi mümkün değildir. Takdir hakkımızı, seçimin erkene alınmasından yana kullanacağız." diye konuştu, seçim tarihi önerdi.


Erdoğan seçim tarihini açıkladı

Bahçeli’nin Ankara’yı hareketlendiren "erken seçim" çağrısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, Külliye’de bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Bahçeli’nin çağrısının yetkili kurullarla görüşüldüğünü vurgulayan Erdoğan, seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılmasına karar verildiklerini açıkladı.

TBMM’nin erken seçim kararı ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ilişkin takvimini tamamlayarak Resmi Gazete’de yayımladı.Takvimin yayınlanması ardından cumhurbaşkanı adayları listesi, partilerin ittifakı ve seçim pusulaları netleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Türkiye erken seçime gidiyor
OYNAT 03:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Türkiye erken seçime gidiyor
Tvnet
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli'nin erken seçim çağrısı üzerine gerçekleşen görüşmenin ardından 24 Haziran'da erken seçim olacağını açıkladı.


'Cumhur İttifakı' fikri nasıl ortaya çıktı?

Siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına imkan tanıyan 7102 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Seçmen Kütükleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Türkiye'de ilk kez siyasi partiler ittifak kurarak seçime girecek.

AK Parti ve MHP arasında olası bir ittifaka dair ilk açıklama yılın ilk günlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelmişti. Bahçeli, 8 Ocak'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019'da yapılacak genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak, "MHP Genel Başkanı aday olmayacaktır. MHP olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimine girer. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Yenikapı ruhu ile hareket eder, Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır" dedi.

Bu açıklamadan bir gün sonra Erdoğan, partisinin grup toplantısında bu açıklamayı "çok önemli gördüğünü" ve Bahçeli'yi davet ettiğini söyledi.

İki lider, 10 Ocak'ta Ankara'da bir araya geldi. Bu görüşmeden bundan sonraki süreçte atılacak adımlar ele alındı.

Görüşmenin ardından her partiden üçer kişinin bulunduğu Milli Mutabakat Komisyonu kuruldu ve komisyon ilk toplantısını 18 Ocak'ta yaptı.

Komisyon, çalışmalarını 14 Şubat'ta tamamladı. Her parti, Komisyon'dan çıkan sonuçlarla ilgili kendi genel başkanlarına bir sunum gerçekleştirdi.

Erdoğan ile Bahçeli, bir kez daha bir araya geldi ve komisyonun vardığı anlaşma üzerinde mutabakat sağladı. Liderler, ittifakın hayata geçirilmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin TBMM'ye sunulmasına karar verdi.

Komisyonun toplamda dokuz toplantı yaptı ve 22 saat 45 dakikalık görüşme gerçekleştirdi.

Üzerinde uzlaşmaya varılan 26 maddelik kanun teklifi de iki partinin ortak imzasıyla TBMM'ye sunuldu.

Seçim takviminin açıklanması ardından AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurmasının ardından 4 Mayıs’ta Cumhur İttifakı protokolü de YSK'ya iletildi.

Cumhur İttifakı içinde yer alan Büyük Birlik Partisi ise AK Parti listelerinden seçime katılacak. Aralarında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de yer aldığı 18 isim AK Parti listelerinden aday oldu.

Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, 15 milletvekilinin transferi ve ittifak ile ilgili birçok kez görüştü.
Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, 15 milletvekilinin transferi ve ittifak ile ilgili birçok kez görüştü.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15 milletvekili partisinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçmiş kısa bir süre sonra tekrar partilerine dönmüştü.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin 15 milletvekili partisinden istifa ederek İYİ Parti'ye geçmiş kısa bir süre sonra tekrar partilerine dönmüştü.

CHP’den 15 vekille seçim hüllesi

24 Haziran seçimlerine damga vuran bir diğer olay ise CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi oldu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’ne danışma gereği bile duymadan 22 Nisan’da 15 milletvekilini Meral Akşener’in başkanlığını yaptığı İyi Parti’ye verdi.

Hülle yöntemiyle İP’in 20 vekile ulaşmasını ve Meclis’te grup kurmasını sağlayan Kılıçdaroğlu bu hareketiyle İP’in 24 Haziran 2018 seçimlerine parti olarak katılmasının önünü açtı. Bir siyasi partinin Meclis’te grup oluşturabilmesi için en az 20 milletvekili tarafından temsil edilmesi gerekiyor. Toplamda 5 milletvekili olan İP, CHP’li 15 vekilin katılımıyla Meclis’te grup oluşturmak için gerekli sayıya ulaştı. Böylece İP; AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin ardından parlamentoda grubu bulunan beşinci parti durumuna geldi.

CHP’li 15 milletvekili Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla istifa ederek İP’e geçti. Bu isimler şöyle: Burcu Köksal (Afyonkarahisar), Mustafa Tuncer (Amasya), Nihat Yeşil (Ankara), Hüseyin Yıldız (Aydın), Ahmet Akın (Balıkesir), Mehmet Göker (Burdur), Nurhayat Altaca Kayışoğlu (Bursa), Erkan Aydın (Bursa), Tufan Köse (Çorum), Okan Gaytancıoğlu (Edirne), Tacettin Bayır (İzmir), Çetin Arık (Kayseri), Fatma Kaplan Hürriyet (Kocaeli), Ömer Fethi Gürer (Niğde) ve Ünal Demirtaş (Zonguldak).

Seçime katılmasının önünü açmak ve Akşener’in adaylığını kolaylaştırmak amacıyla İYİ Parti’ye destek için giden CHP’nin 15 milletvekili, 10 Mayıs’ta geri döndü.

Erdoğan 15 vekil transferi için
OYNAT 01:40
Erdoğan 15 vekil transferi için "Amaç partiyi seçime sokmak değil!" dedi
AA
Partisinin grup toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde CHP'den 15 vekilin, seçime katılabilmeleri için İyi Parti'ye geçmesine, "Garip bir senaryoyla da karşılaştık. Buradaki amaç söz konusu partiyi seçime sokmak değil. Bu millet kararını hiçe sayan operasyonun detaylarını ilerleyen günlerde g...


Abdullah Gül formülü suya düştü

15 CHP milletvekilinin partisinden istifa ederek İyi Parti'ye geçmesi, muhalefetteki ittifak sürecinin ilk adımıydı. CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi arasındaki trafikte çok farklı pazarlıklar yaşandı. CHP, adaylığını ilan eden Meral Akşener'i adaylıktan vazgeçirmeye çalıştı. CHP'nin hesaplarına göre, Akşener ikna edilirse muhalefet, Erdoğan’a karşı tek adayla çıkacak.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün SP'den aday olmasına yeşil ışık yakması ile CHP çatı aday stratejisini SP ve İYİ Parti ile devreye sokmak istedi. Üç parti arasındaki görüşmeler sonucunda Meral Akşener’in adaylıktan geri adım atmaması çatı aday formülünü suya düşürdü. Bu gelişmeler üzerine İstanbul Ayazağa Kasrı’nda gazetecilerin karşısına çıkan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Haziran seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Gül, aday olmama gerekçesini ise ‘Geniş bir mutabakatın olmaması’ olarak açıkladı.

Bir aday olamayışın serüveni
OYNAT 03:12
Bir aday olamayışın serüveni
Yeni Şafak
Cumhur İttifakı karşısında "Gül ittifakının" çöküş süreci...


Millet İttifakı nasıl kuruldu

Çatı aday konusunda anlaşamayan CHP, İYİ Parti, SP ve DP uzun görüşmelerin ardından 'Millet İttifakı' adı ile seçimlere katılma kararı aldı.

CHP, İYİ Parti ve SP kendi isim ve amblemleriyle ittifakta yer alacak. DP adayı ise İYİ Parti listesinden aday gösterildi. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın da aralarında yer aldığı dört isim İYİ Parti listesinden aday gösterildi.

AK Parti'den dünü ve bugünü anlatan muhteşem reklam filmi
OYNAT 00:57
AK Parti'den dünü ve bugünü anlatan muhteşem reklam filmi
Diğer
Partilerin seçim çalışmaları sürerken reklam filmleri de yayınlanmaya başladı. AK Parti'nin hazırladığı 'Geleceği büyütmek için, geçmişi unutmayalım' konulu reklam filmi, yayınlandığı günden itibaren oldukça ses getirdi.

YSK seçmen kaydı sorgulama

Yurt İçi seçmen sorgulama yapmak için YSKS'nin internet sitesine girip, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

e-Devlet seçmen kaydı sorgulama

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı hizmetleri Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulan seçmen sorgulama hizmeti için e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı üzerinden sorgulama yapılabiliyor.

Seçmen sorgulama mobil uygulaması nasıl indirilir?

YSK Başkanlığının "Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması" da hizmete girdi. Bu uygulamayla yurt içinde ikamet eden seçmenler, askı dönemi içerisinde, kendisinin, aynı hanede oturan yakınlarının ve aynı binada oturan seçmenlerin bilgilerini görüntüleyebilecek, askı dönemi sonrasında kendisinin ve aynı hanede oturan yakınlarının oy vereceği sandık alanı bilgilerini sorgulayabilecek.

Seçim dönemleri dışında kişi, kendisinin ve aynı hanede oturan yakınlarının seçmen kütüğünde kaydının bulunup bulunmadığını kontrol edebilecek.

Yurt dışında ikamet eden seçmenler 7 Haziran itibariyle oy kullanmaya başladı.
Yeni Şafak
Yurt dışında ikamet eden seçmenler 7 Haziran itibariyle oy kullanmaya başladı.


İttifak oyları nasıl sayılacak?

YSK kararına göre, seçime AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi ile HÜDA PAR girecek.

İttifak yapan partiler, oy pusulasında, ittifak unvanları altında yan yana yer alacak. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları ile partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de belirtilecek.

Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy verme işlemini tamamlayacak.

Birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

İttifak alanı içerisinde, "EVET" mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek.

Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine "EVET" mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere, sırasına göre çizilmek suretiyle, ayrı ayrı işaretlenecek.


Aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her birinin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin o seçim çevresinde tek başına aldıkları oy sayısına, ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecek.

İttifak yapan her bir partiye ortak oylardan gelen pay, ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna bölünmesiyle elde edilen katsayının ittifakın ortak oyu ile çarpımı sonucu elde edilecek.

Partilerin her biri barajı geçmiş sayılacak

İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10'u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her biri barajı geçmiş sayılacak. Seçim ittifakı yapılması halinde, yüzde 10'luk barajın hesaplanmasında ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı esas alınacak, bu siyasi partiler için ayrıca baraj hesaplaması yapılmayacak.

İttifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak yapan siyasi partilerin toplam oyu esas alınacak. İttifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı geçerli oy sayısı esas alınarak, bu düzenlemedeki usule göre paylaştırılacak.